شبکه های اجتماعی

آداب معاشرت هایی که باعث میشود فردی فهمیده خطاب شوید

  • 15 اسفند 1396
  • 512
  • 0

شاید برای بسیاری از ما اداب معاشرت امری ساده و ابتدایی باشد اما معاشرت درست میتواند تاثیر چشمگیری در روابطِ ما داشته باشد و باعث پیشرفت ما شود و ندانستنِ بعضی نکات در معاشرت باعث شود در برقرای ارتباط با دیگران دچار مشکل شویم.

معاشرت در لغت به معنای به هم آمیختن و باهم زندگی کردن است.

اداب معاشرت در هر فرهنگ و کشور متفاوت است و ما در این مقاله سعی داریم بیشتر با آداب معاشرت در جامعه خود آشنا شویم.

در زیر فهرستی از انواع آداب معاشرت برایتان بیان شده و ما به توضیح انها میپردازیم.

 

 

1.آداب معاشرت در خانواده

2.آداب معاشرت فردی

3.آداب معاشرت عمومی

4.آداب معاشرت غذا خوردن

5.آداب معاشرت کار

6.آداب معاشرت لباس پوشیدن

7.آداب معاشرت مهمانی

8.آداب معاشرت

9.آداب معاشرت فضای مجازی

 

 

 

 

آداب معاشرت در خانواده

 

آداب معاشرت

برای داشتن خانواده ای سالم که ارتباط خوب و دوستانه ای باهم برقرار میکنند،لازم است بدانیم چطور با هم معاشرت کنیم. خانواده مهمترین رکن و بنیاد در هر جامعه ای است؛بنابراین سلامت روحی و روانی آن لازم و ضرروری است. بیاید بررسی کنیم تا بتوانیم بهتر با اعضای خانواده خود معاشرت کنیم.

 

1.برای صرف غذا منتظر بمانیم تا همه اعضا خانواده جمع شوند.

2.هنگام صرف غذا باهم معاشرت و گفتگو کنیم تا بفهمیم هر یک از اعضا خانواده در چه وضعیتی قرار دارد.

3.به یکدیگر احترام بگذاریم. رعایت ادب و احترام به هم برای داشتن رابطه دوستانه بسیار مهم است. با حقوق هم آشنا باشیم و آن را زیرِ پا نگذازیم.

4.در کارِ خانه به هم کمک کنیم.وقتی قرار است یک مهمانی بدهید یا به مناسبتی مجبور به نظافت منزل هستیم این کار را گروهی انجام دهیم و کارها را باهم قسمت کنیم.

5.بدون اجازه از کسی وارد اتاق او نشویم یا به وسایل شخصی هم دست نزنیم.

6.به حرفهای هم گوش کنیم. سعی کنیم شنونده های خوبی باشیم و بیشتر باهم صحبت کنیم.

 

 

 

آداب معاشرت اجتماعی

 

آداب معاشرت

هرکدام از ما در کنار روابطِ فردی،روابطِ اجتماعی نیز داریم و دوست داریم در این روابط نیز موفق باشیم زیرا روابط اجتماعی باعث میشود آنگونه که میخواهیم شناخته شویم و دیگران ما را با آن برچسب بشناسند. حال برای بهبودِ روابط اجتماعی،رعایت نکات مهمِ آداب معاشرت امری مفید و ضرروی است.

در ادامه با مواردی که به بهبود آداب معاشرت اجتماعی ما کمک میکند آشنا میشویم.

 

1.به موقع برای قرارها و مهمانی ها حاضر شویم و در آنجا حضور داشته باشیم.

2.در مکان های عمومی آب دهان نیندازیم.

3.در  مهمانی ها و دورهمی ها دست خالی حضور پیدا نکنیم.

4.اگر با گروهی به تفریح یا پیک نیک میرویم سهم خود را بپردازیم.

5.پشت دیگران بدگویی نکنیم. اینکار باعث میشود بقیه فکر کنند پشت آنها هم اینگونه رفتار میکنیم.

6.احترام بگذاریم. برای استفاده از وسایلِ حمل و نقل عمومی حقوق دیگران را رعایت کنیم یا همدیگر را هل ندهیم و گاهی جای خود را به فرد پیرتر و مُسن بدهیم.

7.حقوق دیگران را رعایت کنید. سعی نکنید زرنگ باشید،اگر لازم است جایی در صف بایستیم،اینکار را انجام دهیم و نوبت را رعایت کنیم.

8.به همدیگر تعارف کنید. اگر چیزی در دست دارید که در یک مکان عمومی بوی وسوسه کننده ای دارد آن را به بقیه تعارف کنید، شاید کسی توان تهیه آن را نداشته باشد و منتظر اشاره ای از شما باشد.

9.مناسب با موقعیت لباس بپوشیم. این بحث در ادامه به طور مفصل توضیح داده میشود.

10.سلام کنیم. یادمان باشد در شروع و اولین برخورد با دیگران سلام کنیم و در اینکار پیش قدم باشیم.

11.آرام راه بروید. هنگامی که تند راه بروید،نشان دهنده اضطراب و عجول بودن شما است و ممکن است باعث شود بقیه دچار نگرانی شوند و از این حالت خوششان نیاید؛ پا به پای بقیه راه بروید.

12.مودب باشید. رعایتِ ادب مهمترین اصل در معاشرت با دیگران است و باعث میشود انسان ها به ما نزدیکتر شوند و آنها هم احترام متقابل به شما بگذارند.

 

 

 

آداب معاشرت در میهمانی

 

آداب معاشرت

یکی دیگر از مواردی که در آن معاشرت بسیار هائز اهمیت است، مهمانی و مهمان بودن است. اینکه چگونه رفتار کنیم تا این رفت و آمد ها ادامه پیدا کند،دست خودمان است و بستگی به نوع میزبانی ما دارد.

بیایید نکاتی را بررسی کنیم که باعث میشود یک میزبان و یا مهمانِ خوب باشیم.

 

 

1.هیچگاه دست خالی به مهمانی نرویم. این نشان دهندهِ ادب و احترام ما به میزبان است.ما میتوانیم کادویی هرچند کوچک و یا شاخه گلی در بدو ورود تقدیم میزبان کنیم و برای دعوتش از او تشکر کنیم.

2.هنگامی که به ما پیشنهاد دعوت و حضور در مهمانی داده میشود خوب فکر کنیم تا در آن روز کاری نداشته باشیم و باعث به هم خوردن مهمانی نشویم و بعد دعوت او را پذیرا باشیم.

3.از میزبان تعریف و تشکر کنید.این کار شما حس خوبی را به میزیان میدهد و از استرسِ پذیرایی او میکاهد.

4.تجسس نکنیم! به اتاق ها و وسایل شخصی میزبان دست نزنیم.

5.با سوالاتِ نامربوط باعث مُعذب شدن یکدیگر نشویم .سوالاتی مثل اینکه کی ازدواج میکنی یا کی بچه دار میشوی و غیره شاید نوعی دخالت تلقی شود و باعث رنجش شود.

6.با مهمان و میزبان هم فکر و همسو شوید؛ سعی نکنید مدام موضوع را عوض کنید بخواهید انچه خود فکر میکنید را به دیگران تحمیل کنید. در بحث ها مشارکت کنیم و در همان رابطه صحبت کنید.

7.سعی کنید احساسِ راحتی به مهمان  خود بدهید. از جملاتی مشابه اینکه « اینجا منزل خودتان است » استفاده کنید و بگذارید مهمانِ تان احساس راحتی داشته باشد.

8.اگر فرزند کوچکی دارید،مراقب باشید هنگام صرف غذا،غذا را روی زمین نریزد یا اینکه شیطنت های بیجا نکند.

9.از پذیرایی ایراد نگیرید. مدام غُر نزنید و ایراد نگیرید،میزبان را با کسی مقایسه نکنید و نگویید دستپختِ فلانی بهتر بود. بجای ایراد از میزبان تعریف کنید و حس خوبی به او بدهید.

10.به موقع مهمانی را ترک کنید. اگر دیدید سایر مهمان ها تصمیم به ترک آنجا را دارند شما نیز با آنها بروید. بعدِ یک مهمانی،میزبان نیاز به آرامش و استراحت دارد.

11.در جمع آوری وسایل کمک کنیم،اینکار باعث میشود میزبان کمتر خسته شود و نشان دهندهِ تشکر و اَدب ما است.

12.یادمان باشد ما نیز بقیه را دعوت کنیم و همانطور که بما احترام گذاشتند،به آنها احترام بگذاریم.

 

 

 

آداب معاشرت در گفتگو

 

آداب معاشرت

گفتگو بهترین و سریعترین راه برای برقراری ارتباط با سایرین است. با یک مکالمه درست میتوانیم به دیگرات بفهمانیم،چه چیزی از آنها میخواهیم و زودتر به هدف خود برسیم. در یک گفتگو میتوانیم افکار و احساساتِ خود را به دیگران منتقل کنیم. بنابراین رعایت آداب معاشرت در هر گفتگویی مهم و ضرروری است.

بیاید نکاتی را با هم مرور کنیم تا شاید گامی موثر در بهبود گفتگو ما با دیگران داشته باشد.

 

1.حرف کسی را قطع نکنیم. دائم وسط حرف کسی نَپَریم و صبور باشیم،به دیگران مجال و فرصت حرف زدن بدهید و شنونده خوبی باشید.

2.از خود تعریف نکنیم. برخی از ما عادت کرده ایم در همه جا پُز بدهیم و از صِفات و ویژگی های خود مدام تعریف کنیم،اینکارِ ما نشان دهنده خودپسندی ماست و بسیار ناپسند و زشت جلوه میکند.

3.با صدای بلند صحبت نکنید. داد و صدای بلند باعث میشود حسِ ترس و اضطراب در دیگران ایجاد شود.

4.تُپق نزنید و کلمات را درست ادا کنید. لازم است که قبل از حرف زدن خوب فکر کنید و بعد آن را بیان کنید.

5.درِگوشی حرف نزنید. وقتی درِگوشی با کسی حرف بزنید به دیگران این احساس دست میدهد که در رابطه با آنها صحبت میکنید و میپندارند نقص یا مشکلی دارند.  

6.بدگویی و غیبت نکنید. اینکار باعث میشود کسی به شما اعتماد نکند زیرا فکر میکنند شما در نبود آنها نیز در خصوصِ شان اینگونه صحیت میکنید.

7.با دقت از شوخ طبعی استفاده کنید. شوخی بِجا و شایسته باعث میشود مکالمات از حالت رسمی و خشک خارج  شود و احساس صمیمیتِ بیشتری بین شما و دیگران ایجاد شود.

8.وقتی کسی با شما حرف میزند به او نگاه کنید و ارتباط چشمی برقرار کنید. وقتی به مخاطب نگاه نکنید او فکر میکند شما توجهی به موضوع ندارید یا برایتان مهم نیست.

 

 

 

آداب معاشرت در فضای مجازی

 

آداب معاشرت

در جامعه امروز که هر روز بیش از قبل با دنیای مجازی ارتباط داریم و به آن نیاز پیدا میکنیم پس لازم است بهتر با آن آشنا شویم و شیوه معاشرت در فضای مجازی را بلد باشیم تا بتوانیم زودتر به اهداف خود برسیم و نیاز های خود را رفع کنیم.میدانیم هر برنامه ای که ما را به فضای مجازی متصل میکند قوانین مرتبط به خود را دارد که ما در ابتدا باید پس از تایید و مطالعه آن را نصب کنیم. اما اکثر ما به خاطر اینکه این مقررات به زبان انگلیسی نوشته شده اند، آنها را مطالعه نمیکنیم و یا وقتِ خود را صرف مطالعه آن نمیکنیم. بنابراین ما در اینجا چند اصلِ مهم در معاشرت فضای مجازی را بیان میکنیم.

 

1.هرگز بدون اجازه کسی را در گروهی دعوت نکنیم. برای اینکار ابتدا از شخص اجازه بگیریم و علائم او را بپرسیم بعد اینکار را انجام دهید.

2.تبلیغ نکنیم. اگه گروهی دارید که پیشرفت خوبی داشته،سریع از موقعیت سؤ استفاده نکنید و به فکر کسب درامد نباشید. مگر آنکه از ابتدا،گروه برای معرفی کالا یا خدمتی تاسیس شده باشد.

3.مراقب صحبت های خود باشید. در بعضی برنامه ها حرف یا عکسی که ارسال شود بلافاصله توسط سایر اعضا مشاهده میشود بنابراین بسیار مهم است که دقت کنیم تا مبادا اشتباهی رخ دهد.

4.مزاحم کسی نشوید. اگر در گروهی عضو هستید که فرد مجردی در آن است و یا کسی نظر شما را به خود جلب کرده،سعی نکنید مزاحمت ایجاد کنید و یا مدام به او پیام بدهید. بدانید در ابتدای هر مکالمه ای با فرد ناشناس لازم است ابتدا اجازه شروع مکالمه را بگیرید.

5.مانند بیرون از رفتار های انسانی استفاده کنید. فکر نکنید اینجا یک فضای مجازی است و رفتار چندان مهم نیست،بلکه در دنیای مجازی نیز مانند دنیای واقعی رعایت نکات آداب معاشرت بسیار مهم است.

6.قبل از ارسال پست یا مطلبی خوب فکر کنید و به صِحت و درستی آن مطمئن باشید تا شایعه سازی نکنید.

7.راز ها و حرف دل خود را با بقیه به اشتراک نگذارید.  این را بدانید در فضای مجازی انتشار حرف ها به سرعت انجام میشود و امکان دارد کسی از شما سؤ استفاده کند.

 

 

 

آداب معاشرت در لباس پوشیدن

 

آداب معاشرت

در برخورد با هرکس اصولا اولین چیزی که جلب توجه میکند لباس و پوشش آن شخص است. بنابراین لباس در تمام فرهنگ ها بسیار مهم است و نشان دهنده سنت ها و فرهنگ های ماست. جدای از این موضوع ما باید بدانیم چگونه آداب معاشرت پوشش را رعایت کنیم و در هر جا و هر مکان،لباس مناسب آنجا را به تن کنیم تا زیباتر جلوه کنیم و به بهترین نحو تاثیرِ خود را روی دیگران بگذاریم.

 

1.برای شرکت در یک جلسه کاری و یا همایش ها و گرد همایی ها حتما از کت و شلوار استفاده کنید. خانم ها نیز میتوانند از مانتو بلند و روسری استفاده کنند تا باوقارتر باشند.

2.در محیط کار با لباس اسپرت نرویم. در بسیاری از مکان های کاری لباس فرم ندارند اما ما باید بدانیم این به این منظور نیست که هرچه میخواهیم بپوشیم،میتوانیم با لباس نیمه رسمی حضور پیدا کنیم.

3.کفش های خود را تمیز کنید. کفش نشان میدهد شما چقدر منظم هستید و یا از کجا آمده اید و گاهی نشان میدهد شغل شما چیست،پس به تمیزی آن اهمیت دهید.

4.اگر دوست دارید لاغر به نظر برسید از لباس های تیره استفاده کنید و اگر میخواهید چاقتر باشید،رنگ روشن بپوشید.

5.اگر میخواهید بلند قد و کشیده بچشم بیاید از لباس هایی با خطوط عمودی استفاده کنید.

6.لباس های چهارخونه ریز برای افراد مسن مناسب تر است.

7.خانم ها یادتان باشد لاک های رنگ روشن اعم از زرد،قرمز و نارنجی مناسب فصل گرم و تابستان است.

8.وقتی از عطر استفاده میکنید جوری نباشد که بوی آن خیلی تند به نظر بیاید و یا اینکه اصلا حس نشود. تعادل را رعایت کنید.

9.سعی کنید لباس ها باهم،هم خوانی داشته باشد و طیف رنگی آن بسیار متفاوت نباشد تا یک همگونی زیبا داشته باشد.

10.لازم نیست از لباس هایی با مارک و برند معروف استفاده کنید بلکه مهم این است که لباس به شما بیاید و در تن شما زیبا جلوه کند و تمیز و مرتب باشد.

 

 

 

آداب معاشرت در غذا خوردن

 

آداب معاشرت

بسیاری از مواقع ما برای یک جلسه کاری به رستوران دعوت میشویم و یا به مناسب های مختلف در منزل بستگان به صرف غذا حضور پیدا میکنیم. باید بدانیم چگونه آداب معاشرت در غذا خوردن را رعایت کنیم. شاید شما فکر کنید هر کسی بلد است چگونه غذا بخورد و این امری غریزی است اما باید بدانید جزئیات زیادی وجود دارد که از چشمِ ما پنهان است ولی افرادِ ریز بین و دقیق حتما به آن توجه میکنند. آداب غذا خوردن هم مانند لباس،نشان از فرهنگ و اَدب ما دارد. بیاید به بررسی چند نکته بپردازیم.

 

1.هرگز با دهانِ پر صحبت نکنید. وقتی با دهانِ پر حرف بزنید،امکان دارد محتوای آنچه در دهان دارید به بیرون بریزد و یا کسی از دیدن آن احساس بدی پیدا کند،پس محتاط باشید.

2.سوپ و پیش غذا را یکبار صرف کنید و دوباره آن را سفارش ندهید و منتظر غذای اصلی بمانید.

3.قبل از نشستن به بزرگتر ها و خانم ها تعارف کنید و صندلی را برایشان آماده کنید.

4.اگر میخواهید از خلال دندان استفاده کنید و یا به نحوی دندان خود را تمیز کنید،لطفا این کار را در خلوت و تنهایی انجام دهید.

5.موقع عطسه و سرفه جلوی دهان خود را با دستمال بگیرید.

6.برای جدا کردن یا برش غذا از کارد و چنگال استفاده کنید و با دست اینکار را انجام ندهید.

7.هنگام نوشیدن آب و یا نوشیدنی با صدا اینکار را انجام ندهید و به قول معروف هورت نکشید.

8.اگر میخواهید برای کسی غذا بکشید،حتما قبل از انجام این کار از او اجازه بگیرید که آیا آن غذا را دوست دارد،بعد برایش بگذارید.

9.اگر کودک به همراه دارید از پرسُنل بخواهید صندلی مناسب او بیاورد و مراقب باشید چیزی نریزد یا نشکند.

10.از تولید صداهای نامربوط نظیر بادگلو و غیره بر سر میز جدا خودداری کنید.

11.یادتان باشد چاقو همیشه در دست راست قرار میگیرد.

12.اگر میخواهید نوشیدنی گازدار باز کنید مطمئن شوید تکان نخورده تا پس از باز شدن گاز آن روی شما یا دیگران نریزد.

 

 

 

 

 

آداب معاشرت هایی که باعث  میشود فردی فهمیده خطاب شوید

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

نماد اعتماد درگاه Pay.ir