شبکه های اجتماعی

روابط دوستی و گفته های حضرت علی در این رابطه

  • 2 بهمن 1396
  • 723
  • 0

حضرت علی قطعا یکی از بهترین الگو های ما برای زندگی است و اگر ما بتوانیم ایشان را سرلوحه زندگی خود کنیم،میتوانیم زندگی زیبایی را تجربه کنیم.در این مقاله میخواهیم ببینیم حضرت علی در مورد روابط چه نصیحت هایی را به ما میکند و ما چطور میتوانیم با توجه به گفته های این بزرگوار روابط خود را زیباتر و موفق تر کنیم.حضرت علی در مورد های زیادی میتواند صحبت کند و صاحب نظر است و به همین ترتیب میتوان برای داشتن ارتباط موثر هم از گفته های ایشان استفاده کرد.

 

در ابتدا میخواهیم به تکه هایی از نامه ای که به امام حسن نوشته بودند را باهم بررسی کنیم.در این نامه امام علی به امام حسن توصیه های بسیار آموزنده ای را میکنند چون امام حسن در سنین حساسی بودند و امام علی میخواستند به بهترین نحو امام حسن را نصیحت کنند.

 

 

 

1.هر چه برای خود میپسندی برای دیگران هم بپسند

 

روابط دوستی و گفته های حضرت علی در این رابطه

آیا خود ما دوست داریم کسی به ما توهین کند و یا رفتار اشتباهی را در حق ما انجام دهد؟قطعا جواب ما منفی است.هیچ شخصی دوست نخواهد داشت و یکی از لازمه های داشتن روابط موفق این است که ما همیشه هر چیزی را برای خود میپسندیم برای افراد دیگر هم بپسندیم.اگر خودتان دوست ندارید کسی به شما دروغ بگوید خوب خودتان هم به کسی دروغ نگویید.

 

 

متن نامه:

اى فرزند ، خود را در آنچه میان تو و دیگران است ، ترازویى پندار . پس براى دیگران دوست بدار آنچه براى خود دوست می‌داری و براى دیگران مخواه آنچه براى خود نمی‌خواهی و به کس ستم مکن همانگونه که نخواهى که بر تو ستم کنند .به دیگران نیکى کن ، همانگونه که خواهى که به تو نیکى کنند . آنچه از دیگران زشت می‌داری از خود نیز زشت بدار . آنچه از مردم به تو می‌رسد و خشنودت می‌سازد ، سزاوار است که از تو نیز به مردم همان رسد . آنچه نمی‌دانی مگوى ، هر چند ، آنچه می‌دانی اندک باشد و آنچه نمی‌پسندی که به تو گویند ، تو نیز بر زبان میاور و بدان که خودپسندى ، خلاف راه صواب است و آفت خرد آدمى . سخت بکوش ، ولى گنجور دیگران مباش . و چون راه خویش یافتى ، به پیشگاه پروردگارت بیشتر خاشع باش.

 

 

 

2.بخشش و سخت نگرفتن در روابط

 

 

روابط دوستی و گفته های حضرت علی در این رابطه

شاید گاهی از اوقات ما با دوستانمان به مشکلات سطحی بربخوریم،به گفته حضرت علی باید ما جلو رفته و نرمی و بخشش را داشته باشیم.چون ارزش دوستِ خوب بسیار بالاست و ما باید سعی کنیم دوستان باارزش خود را به این راحتی از دست ندهیم.

 

متن نامه:

گر دوستت پیوند از تو گسست ، پیوستن او را بر خود هموار سازد و چون از تو رخ برتافت تو به لطف پیوند روى آور و چون بخل ورزید ، تو دست بخشش بگشاى و چون دورى گزید ، تو نزدیک شو و چون درشتى نمود ، تو نرمى پیش آر و چون مرتکب خطایى شد ، عذرش را بپذیر ، آنسان ، که گویى تو بنده او هستى و او ولى نعمت تو . ولى مباد که این‌ها نه به جاى خود کنى یا با نااهلان نیکى کنى . دشمن دوست را دوست خود مشمار که سبب دشمنى تو با دوست گردد.

 

 

 

 

3.همواره نیکی و نرمی کردن در برخورد با افراد

 

 

روابط دوستی و گفته های حضرت علی در این رابطه

ما باید همواره عالی باشیم و با رفتار و گفتار خود کاری کنیم تا دیگران اگر هم میخواهند بدی کنند نتوانند.باید مانند خورشید بدون مِنت و توقع،خوبیهای خودمان را به دیگران بتابانیم تا دیگران از بودن در کنار ما لذت ببرند و اگر بخواند ظلمی هم به ما بکنند،شرم کنند و نتوانند.

 

متن نامه:

وقتى که برادرت را اندرز می‌دهی چه نیک و چه ناهنجار ، سخن از سر اخلاص گوى و خشم خود اندک اندک فرو خور که من به شیرینى آن شربتى ننوشیده‏ام و پایانى گواراتر از آن ندیده‌ام . با آنکه ، با تو درشتى کند ، نرمى نماى تا او نیز با تو نرمى کند . با دشمن خود احسان کن که آن شیرین‌ترین دو پیروزى است ، انتقام و گذشت . اگر از دوست خود گسستن خواهى ، جایى براى آشتى بگذار که اگر روزى بازگشتن خواهد ، تواند . اگر کسى درباره تو گمان نیک برد ، تو نیز با کارهاى نیک خود گمانش را به حقیقت پیوند . به اعتمادى که میان شماست ، حق دوستت را ضایع مکن ، زیرا کسى که حق او را ضایع کنى ، دیگر دوست تو نخواهد بود

 

 

 

4.افراد عالی را برای دوستی پیدا کن

 

 

حضرت علی

خیلی مهم است که ما با چه کسانی رابطه برقرار میکنیم و دوستان ما چه افرادی هستند.دوستان ما تاثیرات بسیار زیادی روی زندگی ما میگذارند پس باید سعی کنیم بهترین و موفق ترین افراد را برای دوستی انتخاب کنیم.

 

متن نامه:

 با کسانت چنان کن که بى‏بهره‏ترین مردم از تو نباشند .با کسى که از تو دورى می‌جوید ، دوستى مکن . و نباید دوست تو در گسستن پیوند دوستى ، دلیلى استوارتر از تو در پیوند دوستى داشته باشد . و نباید انگیزه‌اش در بدى کردن به تو از نیکى کردن به تو بیشتر باشد . ستم آنکه بر تو ستم روا می‌دارد در چشمت بزرگ نیاید ، زیرا در زیان تو و سود خود می‌کوشد . پاداش کسى که تو را شادمان می‌سازد ، بدى ‏کردن به او نیست.

 

 

 

5.صداقت و به فکر افراد بودن را فراموش نکنیم

 

 

حضرت علی

صداقت یک امر حیاتی در روابط است و افراد واکنش بسیار خوبی نسبت به صداقت دارند.اگر ما به افراد دروغ بگوییم افراد متوجه میشوند و وقتی هم متوجه شوند اعتبار خود را از دست داده ایم.نکته بعدی این است که به فکر افراد باشیم و افرادی را برای رفاقت صمیمی انتخاب کنیم که آنها هم به فکر ما باشند.

 

متن نامه:

دوست به منزله خویشاوند است . و دوست حقیقى کسى است که در غیبت هم در دوستیش صادق باشد . هوا و هوس شریک رنج و الم است . چه بسا بیگانه ‏اى که خویشاوندتر از خویشاوند است ، و چه بسا خویشاوندى که از بیگانه ، بیگانه ‏تر است . غریب کسى است که او را دوستى نباشد . هر که از حق تجاوز کند به تنگنا افتد . هر کس به مقدار خویش بسنده کند قدر و منزلتش برایش باقى بماند . استوارترین رشته پیوند ، رشته پیوند میان تو و خداست . هر که در اندیشه تو نیست ، دشمن توست .

 

 

 

حضرت علی

 

در آخر میخواهیم احادیث دیگری از حضرت علی را با هم بررسی کنیم که در مورد روابط میتواند بسیار کمکمان کند،پیشنهاد میکنم دوستان عزیز به هرکدام از این احادیث فکر کنید،واقعا بسیار ارزشمند است.

 

أَعْجَزُ النَّاسِ مَنْ عَجَزَ عَنِ اکْتِسَابِ الْإِخْوَانِ وَ أَعْجَزُ مِنْهُ مَنْ ضَیَّعَ مَنْ ظَفِرَ بِهِ مِنْهُم

ناتوان‌ترین مردم کسی است که در دوستیابی ناتوان است و از او ناتوان‌تر آن که دوستان خود را از دست بدهد.

 

حُسنُ الاخلاقِ یُدِّرُ الرزاقَ و َیونِسَ الرِّفاقَ؛
خوش اخلاقى  روزى  ها را زیاد مى کند و میان  دوستان  انس  و الفت  پدید مى آور

 

إِذَا احْتَشَمَ الْمُؤْمِنُ أَخَاهُ فَقَدْ فَارَقَه‏

به خشم درآوردن و شرمنده ساختن دوست، مقدمه جدایی از اوست.

 

جَلیسُ الخَیرِ نِعمَةٌ، جَلیسُ الشَّرِّ نِقمَةٌ؛

همنشین خوب نعمت و همنشین بد، بلا و مصیبت است

 

قارِن اَهلَ الخَیرِ تَکُن مِنهُم وَ بایِن اَهلَ الشَّرِّ تَبِن عَنهُم؛

با خوبان معاشرت کن تا از آنان باشى و از بدان دورى کن تا از آنان نباشى.

 

لا تَصفُو الخِلَّةُ مَعَ غَیرِ اَدیبٍ ؛

دوستى با شخص بى ‏ادب ، صمیمانه نخواهد شد

 

عَوِّد لِسانَکَ لینَ الکَلامِ وَ بَذلَ السَّلامِ، یَکثُر مُحِبّوکَ وَ یَقِلَّ مُبغِضوکَ؛
زبان خود را به نرمگویى و سلام کردن عادت ده، تا دوستانت زیاد و دشمنانت کم شوند.

 

لا یکونُ الصَّدیقُ صَدیقاً حَتى یَحفَظُ اَخاهُ فى ثَلاثٍ:فى نکبَتِه وَ غَیبَتِه وَ وَفاتِه؛
دوست اگر در سه مورد دوستش را حمایت نکند دوست نیست:در شدت و گرفتارى او ، در غیبت وى و پس از مرگش.

 

عرِف المَودَّهَ فِی قَلبِ اَخیکَ بِما لَه فِی قَلبِکَ؛
دوستی قلبی برادرت را از اندازه دوستی قلبی خودت نسبت به او بفهم.

 

بذُل لِصَدیقِکَ کُلَّ المَوَدَّةِ وَ لاتَبذُل لَهُ کُلَّ الطُّمانینَهِ.

هر چه محبت داری نثار دوستت کن امّا هر چه اطمینان داری به پای او مریز.

 

فِی الضَّیقِ یَتَبَیَّنُ حُسنُ مُواساةِ الرَّفِیقِ
خوب یارى رساندن به دوست، در تنگنا آشکار مى ‏شود.

 

لنّاسُ کَالشَّجَرِ شَرابُهُ واحِدٌ وَثَمَرُهُ مُختَلِفٌ؛
مردم همانند درختان اند که آبشان یکى است و میوه هایشان گوناگون

 

بریدن از نادان ، همانند پیوستن به داناست

 

مبادا از آن اشخاص باشید که پرده‌در و فاش کننده رازها هستند

 

و در آخر نتیجه گیری:

رابطه یک سازکار دوطرفه دارد و ما باید در راستای دوطرفه بودن آن گام برداریم.در این خصوص باید چندین نکته را به گفته حضرت علی رعایت کنیم.

1.هر چه برای خود میپسندیم برای دیگران هم بپسندیم

2.در روابط بخشش داشته باشیم و سخت نگیریم

3.با نرمی با دیگران صحبت و برخورد داشته باشیم

4.بهترین افراد را برای برقراری ارتباط انتخاب کنیم

5.صداقت داشته باشیم

6.فقط به فکر خودمان نباشیم،به دیگران هم فکر کنیم

7.خوش اخلاق باشیم

8.دوستانمان را خشمگین و شرمنده نکنیم

9.دوستانمان را حمایت کنیم

10.راز دار افراد باشیم

روابط دوستی و گفته های حضرت علی در این رابطه

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 2

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

نماد اعتماد درگاه Pay.ir