اهمیت حرف زدن و گفت و گو و فواید آن

اهمیت حرف زدن و گفتگو
27 دی 1397 / روابط و مهارت‌های ارتباطی , مقالات / بدون دیدگاه / 3311 بازدید / خواندن این مقاله 9 دقیقه زمان میبرد

شاید برای همه ما پیش بیاید که گاهی وارد جمع و مهمانی می‌شویم و در برقراری ارتباط کلامی با دیگران دچار ترس و اضطراب شویم یا در جلسه و گردهمایی‌هایی دعوت شویم و از حرف زدن با دیگران فراری باشیم و به خاطر این موضوع نتوانیم ارتباط درست و محکمی با دیگران برقرار کنیم. گفت‌وگو شاید […]

شاید برای همه ما پیش بیاید که گاهی وارد جمع و مهمانی می‌شویم و در برقراری ارتباط کلامی با دیگران دچار ترس و اضطراب شویم یا در جلسه و گردهمایی‌هایی دعوت شویم و از حرف زدن با دیگران فراری باشیم و به خاطر این موضوع نتوانیم ارتباط درست و محکمی با دیگران برقرار کنیم. گفت‌وگو شاید موضوع ساده‌ای باشد اما بسیار حائز اهمیت است زیرا باعث برقراری روابط اجتماعی و همین‌طور روابط احساسی می‌شود. گفت‌وگو برای برقراری روابط کاری بسیار مهم است. اگر دوست ندارید در نظر دیگران فردی ساکت و آرام و کم‌حرفی توصیف شوید می‌توانید با خواندن این مقاله به خود و دیگران کمک کنید. با گفت‌وگوی درست‌وحسابی می‌توانید در معامله‌های کاری خود اعتماد دیگران را جلب کنید و پیشرفت چشم‌گیری در کسب‌وکار خود رقم بزنید. بعضی از افراد در گفت‌وگو با شریک زندگی خود هم هراس دارند و پیش خود فکر می‌کنند شریک زندگی‌اش می‌خواهد درباره چه موضوعی حرف بزند و از گفت‌وگو با او بیزار و فراری هستند یا بعضی‌ها نمی‌توانند احساس خود را به جنس مخالف ابراز کنند و از این بابت همواره تنها و افسرده هستند.بعضی‌ها هم دچار افسردگی هستند و حرف زدن می‌تواند در حل این موضوع به آن‌ها کمک فراوانی کند به‌طوری‌ که دانشمندان میگویند این افراد باید با روانشناس حرف بزنند و خود را تخلیه کنند تا به حل افسردگی آن‌ها کمک شود.

گفت‌وگو به روش غیرمستقیم ولی ارزشمند،با معیارهای افراد یا موسسه‌ها در پول خرج کردن ارتباط دارد، مثلاً برای اینکه گره‌ای از کار خود بازکنید یا نیازی را برآورده کنید باید گفت‌وگو خوبی داشته باشید.

یک گپ کوچک چیز کوچکی نیست. قدم اول این است که این موضوع را باور کنیم و به ارزشِ آن پی ببریم. با پی بردن به این موضوع ارزشمند بیشتر به یادگیری مهارت‌های می‌پردازیم اما فکر نکنید منظور از هنر گفت‌وگو همان زبان‌بازی است بلکه سر صحبت را باز کردن درست مثل اولین حرکت بازی دومینو است با حرکت آن سلسله‌ای از واکنش‌های مختلف را برای زندگی کاری و اجتماعی خود رقم می‌زنید.

 

گفت‌وگو و حرف زدن در موارد زیر به شما کمک بسیاری می‌کند:

1. ایجاد رابطه با دیگران

2. رسیدن به روابط کاوی و شغلی

3. داشتن احساس بهتر

4. ابراز احساسات و افکار و ایده‌هایتان

5. پیشرفت به کمک حرف زدن

6. تبادل اطلاعات

7. رسیدن به اهداف با قانع کردن دیگران

8. بیان قابلیت‌ها و توانایی‌های شخصی

9. تحول و تأثیر گذاشتن بر دیگران

 

بیاید به بررسی هر یک بپردازیم تا ببینیم گفت‌وگو صحیح چه تأثیری چشم‌گیری خواهد داشت.

 

1. ایجاد رابطه با دیگراناهمیت حرف زدن و گفت و گو

یکی از علل برتری انسان از حیوان قدرت تکلم و حرف زدن است ،با حرف زدن می‌توانیم نیازهای اساسی خود را برطرف کنیم همچنین می‌توانیم از احساسات و عواطف خود با دیگران سخن بگوییم و در روابط کاری نظر موافق دیگران را به خود جلب کنیم بنابراین لازم است طرز درست حرف زدن را در هر جا و مکانی بیاموزیم. مثلِ “هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد ” نشان‌دهنده اهمیت گفت‌وگو و حرف زدن است.

وقتی با دیگران حرف می‌زنیم دلمان می‌خواهد نشان بدهیم که اطلاعات بالایی داریم و تحصیل‌کرده هستیم، اگر می‌خواهید با دیگران ارتباط برقرار کنید و نفوذی روی آن‌ها داشته باشید، باید به آن‌ها حس ارزشمندی بدهید و می‌توانید این حس را در حرف زدن خود با دیگران انتقال دهید.

پس یکی از فواید حرف زدن با دیگران، ایجاد ارتباط است.

 

2. رسیدن به روابط شغلی و کاری

فواید حرف زدن و رسیدن به شغل دلخواه

شغل ساده اما مهمی مثل  آرایشگری را در نظر بگیرید، آرایشگر  می‌تواند با گفت‌وگو با مشتری از نیاز او مطلع شود ،سلایق و علایق او را پیدا کند و بهترین کار را ارائه دهد، همچنین زمانی که  آرایشگر اشتباهی مرتکب شود با یک گپ و گفت صمیمی می‌تواند رضایت مشتری را جلب کند.

در دنیای امروز اهمیت برقراری ارتباط  تنها با گفت‌وگو و حرف زدن میسر می‌شود. گفت‌وگو برای خلق و تقویت روابط کاری ضروری است. همیشه گفت‌وگوهای کاری خود را ساده شروع کنیم و آن را همین‌طور معمولی به پایان برسانیم تا روابط، شکلِ دوستانه‌ای به خود بگیرد. افرادی که می‌خواهند اعتماد دیگران را برای واگذاری سرمایه‌ای به آن‌ها جلب کنند تنها حرفه‌ای بودن و داشتن درایت کافی نیست بلکه باید هنرمند گپ زدن باشد و قدرت کلام داشته باشد.

گفت‌وگو و حرف زدن به روش غیرمستقیم ولی باارزش، با معیار افراد در پول خرج کردن رابطه مستقیم دارد، آن‌ها برای آنکه گِره‌ای از کار خود باز کنند یا نیازی را برآورده کنند مجبور به خرج کردن می‌شوند.

مدیران اثرگذار پیش از هر نشستی ، گفت‌وگوی ساده‌ای را شروع می‌کنند تا بحث را کوک کنند و آن را به سمت یک گفت‌وگو پرمحتوا و سنگین پیش ببرند.

در اکثر مشاغل یکی از معیارهای مهم برای به دست آوردنِ آن شغل برقراری ارتباط اجتماعی است.

بنابراین در گفت‌وگو ما متوجه نقاط ضعف و قوت دیگران می‌شویم و می‌توانیم از این مورد در کار خود بهره ببریم. وقتی به نقاط قوت دیگران پی ببریم می‌توانیم موضع کاری خود را به آن سمت سوق دهیم و از اصرار بی‌مورد در برخی شرایط بپرهیزیم. همچنین نقاط اختلافمان با دیگران را شناسایی می‌کنیم و می‌توانیم آن‌ها را به یک سمت و هدف واحد و یکسان سوق دهیم.

بیشتر بخوانید  7 اصلی که در حرف زدن، باید از آن دور باشید

 

 

3. داشتن احساس بهتر

خوبی های حرف زدن و داشتن احساسی بهتر

انسان با حرف زدن می‌تواند از احساس و عواطف خود با دیگران سخن بگوید و آنچه در دل دارد با بقیه بازگو کند و این موضوع باعث می‌شود احساس خوبی پیدا کند و از راه گفت‌وگو دوستان زیادی پیدا کند و احساس رضایت از خویش داشته باشد. بسیاری از انسان‌هایی که کم‌حرف و درون‌گرا هستند افراد سرخورده و کم‌حرفی هستند و شاید در نظر دیگران فردی سرد به چشم بیایند این افراد علاوه بر اینکه احساس رضایت از خود  و حس خوبی ندارند ،بیشتر هم دچار افسردگی می‌شوند و یا اگر در رابطه با مشکلات خود گفت‌وگو نکند حس خودخوری پیدا می‌کنند که همین موضوع عاملی برای انواع بیماری تلقی می‌شود. حرف زدن می‌تواند حال ما را خوب کند ،از عشق و احساس لطیف خود به دیگران حرف بزنید و بگذارید این حال خوب برای شما به وجود بیاید.

ایجاد احساس بهتر در خود و دیگران با زیبا حرف زدن و صمیمانه گفت‌وگو کردن به دست می‌آید،گاهی به کافه‌ای بروید و با یار و همراه زندگی‌تان گفت‌وگو کنید فکر نکنید این کار شما را فردی ساده‌لوح جلوه می‌دهد،بلکه با این کار و این‌گونه گفت‌وگوها احساس رضایت و همدلی در شما ایجاد می‌شود و همین حس بهتر به شما در تحکیم روابط خانوادگی و عاطفی کمک می‌کند.

همچنین برای حس بهتر از مشکلات و دلخوری خود به دیگران بگویید ،گاهی یک نه گفتن ساده  به شما حس بهتری خواهد داد حتی می‌توانید در برخی شرایط با گفت‌وگو مؤدبانه از خود دفاع کنید و حس و حال بهتری پیدا کنید. نگذارید دیگران از شما سؤاستفاده کنند ،حرف‌هایی که سال‌ها در دل خود نگه داشتید را بیان کنید تا با یک گفت‌وگو صمیمی بتوانید احساس بهتری به دست بیاورید.

 

بیشتر بخوانید  چگونه با حرف زدن دیگران را ترغیب کنیم؟

 

4. ابراز احساسات و افکار و ایده‌هایتان

قدرت حرف زدن و ابزار افکار و ایده‌هایمان به دیگران

فکر کنید که قدرت حرف زدن و تکلم را نداشتید، به نظرتان چه می‌شد و چقدر ما در بیان احساسات و عواطف و نیازهای خود دچار مشکل می‌شدیم، ما به کمک حرف زدن می‌توانیم دیگران را ازآنچه در سر می‌پرورانیم باخبر سازیم همچنین می‌توانیم احساسات خود را به دیگران ابراز کنیم و در مراحل مختلف زندگی افکار و حدس‌های خود را بیان سازیم. برای مثال احساسات و عواطف قلبی خود به همسر و یا والدین فقط با کلام و گفت‌وگوها ابراز می‌شود و می‌توان  آن‌ها را با بقیه به اشتراک گذشت. اگر انسان قاصر از حرف زدن بود همواره در تنهایی و سکوت باقی می‌ماند و در جهانی منزوی و بدون لذت هم‌فکری و دوستی بسر می‌برد. البته می‌توان با زبان اشاره نیازهایی را رفع کنیم اما عشق و محبت یا بیان احساسات فقط با زبان و گفت‌وگو بر دل می‌نشیند.

در بسیاری از کارها و فعالیت‌های روزانه  بابیان افکار و ایده‌های خود به پیشرفت و موفقیت میرسیم همچنین در حیطه کاری هم می‌توانیم با گفت‌وگو  نظرات و پیشنهاد‌ها خود را بگویید و با دیگران هم‌فکر شوید و آن‌ها را از ایده‌ها و روش‌هایی که در سردارید آشنا کنید.

 

 

5. پیشرفت به کمک حرف زدن

فواید حرف زدن و پیشرفت به کمک حرف زدن

تاکنون برای همه ما پیش‌آمده که با مشورت و کمک دیگران به موفقیت و پیشرفتی در زندگی‌تان رسیده باشیم یا اینکه کسی مطلبی را عنوان کرده و شما پیش خود گفتید این همان کلید راه گشای مشکل من است.شاید خیلی از ما در روابط و مسائل خانوادگی یا زناشویی خود دچار مشکل شده باشیم و با حرف زدن با بزرگان یا مشاوران به رفع مشکل خود کمک کرده‌ایم. همچنین می‌توانیم به کمک گفت‌وگو بفهمیم کدام راه و روش در کار بیشتر بهمان کمک می‌کند یا برای شروع کاری تازه با حرف زدن و کسب اطلاعات مفید به پیشرفت کاری رسیده باشیم.

یادمان نرود شنیدن کتاب‌های صوتی هم به نحوی مانند گفت‌وگو است زیرا ما عقاید و افکار نویسنده را می‌شنویم و از این طریق به نحوی با او در گفت‌وگو یک‌طرفه قرارگرفته‌ایم و شاید همین گفت‌وشنودها باعث پیشرفت ما در کاری و یا زمینه‌ای شود.

تمام پیشرفت‌ها و موفقیت‌های بزرگ هم از طریق حرف زدن به دیگران انتقال میابد و باعث تبادل اطلاعات می‌شود شاید در تلویزیون و رادیو از موضوعی جدید چیزی بشنویم و آگاهی و علمی به ما از این طریق منتقل شود علمی جدید که تابه‌حال در ذهن کسی دیگر بوده اما امروز با حرف زدن به دست ما رسیده و می‌توانیم از آن بهره ببریم.

گاهی پیش میاید برای رفع مشکلی روحی روانی  نزد مشاور و روانکاو رفته‌ایم و با حرف زدن و گفت و گر در این رابطه راه‌حلی درست برای گره خود یافته‌ایم.

همچنین در خریدوفروش ملک و املاک یا وسایل نقلیه با گفت‌وگو توانسته‌ایم گزینه بهتر را انتخاب کنیم و سود و پیشرفت داشته باشیم.

همین‌طور که می‌بینید حرف زدن باعث پیشرفت‌های مهمی اعم از اقتصادی،عاطفی،کاری و مواردی از این قبیل می‌شود بنابراین درمیابیم که گفت‌وگو تا چه اندازه حائز اهمیت است.

 

 

6. تبادل اطلاعات

تبادل اطلاعات و صحبت کردن

در همکاری‌های روزانه و در کارها و محیط‌های اجتماعی با حرف زدت با همکار خود می‌توانیم ایده‌ها و آنچه در ذهن داریم را منتقل کنیم.

مثلاً در یک کار ساختمانی با تبادل‌نظر بین دو همکار می‌توان بهترین کار و سبک را ارائه کرد تا مشتری هرچه بیشتر راضی شود.

با حرف زدن از اخبار جهان و کشور خود اطلاع پیدا می‌کنیم و می‌توانیم اطلاعات جدیدی را منتقل کنیم تا بفهمیم در سراسر دنیا چه می‌گذرد، همچنین برای رفتن به سفر در کشوری جدید می‌توان با حرف زدن از فرهنگِ آن کشور و یا جاهای دیدنی و شیوه حمل‌ونقل آسان اطلاع پیدا کرد و دانسته‌های خود را به بقیه اطلاع داد.

می‌بینیم تمام اطلاعات با حرف زدن انتقال پیدا می‌کند و همین‌طور دریافت می‌شود.

وقتی وارد جمعی می‌شویم و شروع می‌کنیم از هرجایی صحبت کنیم به‌نوعی داریم تبادل اطلاعات می‌کنیم، تبادل اطلاعات حتماً به معنای داده‌ها و اعداد و اطلاعات پیچیده علمی نیست، بلکه همین گفت‌وگوهای ساده در دورهمی ها و یا میهمانی‌ها هم تبادل اطلاعات است.

 

 

7. رسیدن به اهداف با قانع کردن دیگران

وقتی دیگران را قانع می‌کنیم به اهمیت و فایده‌ حرف زدن پی می‌بریم

بسیاری از ما با شنیدن حرف‌های دیگران قانع به انجام خیلی از کارها می‌شویم برای مثال وقتی به فروشگاهی می‌رویم فروشنده با حرف زدن ما را قانع و مجاب به خرید آن کالا می‌کند و از طریق حرف زدن به هدفش می‌رسد.

یا اینکه در اکثر تبلیغات تلویزیونی می‌بینیم مجری با حرف زدن درباره آن محصول و زبان و کلام زیبا اعتماد ما را جلب می‌کند تا آن کالا را خریداری نماییم.

بسیاری از مشاغل برای قانع کردن دیگران ایجاد می‌شود مثلاً ویزیتورها باید با حرف زدن و گفت‌وگو کالای خود را به خریدار معرفی می‌کند تا بتوانند آن را بفروش برسانند.

خیلی از مشاورها با زبان و فن بیان خود به‌نوعی حرف می‌زنند تا ما قانع شویم واقعاً به جلسات و کلاس‌های آن‌ها برای پیشرفت نیاز داریم.

همچنین در بحث‌ها و بگومگوها با حرف زدن می‌توان شخص موردنظر را قانع کرد که حق با من است و اگر به حرف من گوش دهی بهتر است.

خیلی‌ها با حرف زدن و البته درست حرف زدن ما را قانع می‌کنند تا به اهداف خود برسند یا دوست ما باشند و همراه ما باشند یا دیگران را قانع کنیم تا کاری را برای ما انجام دهند.

مثلاً خانواده خود را قانع می‌کنیم که شخص موردنظر مناسب ازدواج با من است.

یا با حرف زدن درست کسی را قانع می‌کنیم که امروز همراه ما به سینما بیاید و یا کارهای دیگری برای ما انجام دهد.

 

برای موفقیت در بسیاری از مقاطع٬ نیاز به مهارت حرف زدن و فن بیان دارید.

 

8. بیان قابلیت‌ها و توانایی‌های شخصی

بیان قابلیت های شخصی و اهمیت صحبت کردن

فرض کنید برای گرفتن کاری به شرکتی می‌روید و باید رزومه خود را نشان دهید و از توانایی‌های خود بگویید تا رئیس را مجاب کنید کار را به عهده شما بگذارد حال اگر شما قادر به گفت‌وگو درست نبودید چه می‌شد ؟مسلماً کار را از دست می‌دادید و نمی‌توانستید به هدف خود برسید. بنابراین در صورتی ما در یک مصاحبه شغلی موفق می‌شویم که بتوانیم تمام توانایی‌های خود را عنوان کنیم و  کارهایی که بلدیم را بیان کنیم.

حرف زدن در رابطه با توانایی‌های فردی ما می‌تواند اعتماد دیگران را جلب کند و همچنین در بهبود روابط ما مؤثر خواهد بود با حرف زدن درباره‌ی قابلیت‌ها و ارزش‌های خود می‌توانیم اعتمادبه‌نفس بیشتری کسب کنیم و احترام دیگران به خود را برانگیزیم.

با حرف زدن درباره توانایی‌های خود حق انتخاب به دیگران می‌دهیم مثلاً آرایشگری را در نظر بگیرید او به شما می‌گوید می‌تواند چند مدل برای شما انجام دهد و تواناییان را دارد و در این صورت شما می‌توانید گزینه بهتر را انتخاب کنید یا طراح ساختمانی را در نظر بگیرید او با حرف زدن با شما از توانایی‌های خود و پروژه‌های مختلف خود صحبت می‌کند و وقتی شما با آن‌ها آشنا شدید می‌توانید گزینه مناسب را انتخاب کنید پس بیان توانایی‌ها با حرف زدن رضایت مشتری و دیگران را به ارمغان می‌آورد.

 

بیشتر بخوانید  اعتماد به نفس و تسلط ذهنی خود را در حرف زدن افزایش دهید

 

9. تحول و تأثیر گذاشتن بر دیگران

با صحبت کردن می‌توانیم روی دیگران تاثیر بگذاریم

از گذشته تا به امروز رهبران و معرفان ادیان مختلف با حرف زدن بر دیگران تأثیر می‌گذاشتند تا آن‌ها را به راه و روش خود جذب کنند و پیروها و مریدان خود را پیدا کنند،یا بسیاری از ما برای تغییر در رفتار یا شخصیت خود نزد مشاور می‌رویم و او با حرف زدن و قدرت کلام خود بر ما تأثیر می‌گذارد و ما را متحول می‌سازد.پیامبران و امامان بزرگ ما هم با حرف زدن و خطبه‌های مختلف روی مردم تأثیرات مثبتی می‌گذاشتند و مردم را به راه و روش خود می‌آوردند مثالی دیگر که البته تأثیرات منفی روی مردم گذاشت هیتلر بود زیرا او با سخنرانی‌ها و حرف‌هایی که می‌زد تأثیر چشم‌گیری روی مردم گذاشت و آن‌ها را متحول کرد اما مقصود ما در اینجا فقط قدرت حرف زدن و تأثیر آن بر دیگران است.

اگر بخواهیم افکار و ایده‌های ما بر دیگران تأثیر بگذارد لازم است حرف بزنیم تا تأثیر روی دیگران بگذاریم  حال ما می‌توانیم با حرف زدن رهبر کوچکی در خانواده خود باشیم و سخنران خوبی شویم و می‌توان از همین جمع‌های کوچک شروع به تمرین کرد تا فرد موفقی در جامعه شویم و روی دیگران تأثیر بگذاریم.

به اشتراک بگذارید :
whatsapp