چگونه با حرف زدن دیگران را ترغیب کنیم؟

ترغیب کردن
30 دی 1397 / روابط و مهارت‌های ارتباطی , مقالات / بدون دیدگاه / 1832 بازدید / خواندن این مقاله 6 دقیقه زمان میبرد

ترغیب کردن دیگران با حرف زدن،کلید موفقیت در هر جلسه ای است. این کار به شما امکان می دهد جهت گیری گفت وگو را تعیین کنید و تصمیمات و نتیجه گیری های نهایی را با داده های خود هماهنگ کنید. برای موفقیت در ترغیب کردن دیگران٬ افراد باید شما را دوست داشته باشند. برای این […]

ترغیب کردن دیگران با حرف زدن،کلید موفقیت در هر جلسه ای است. این کار به شما امکان می دهد جهت گیری گفت وگو را تعیین کنید و تصمیمات و نتیجه گیری های نهایی را با داده های خود هماهنگ کنید.

برای موفقیت در ترغیب کردن دیگران٬ افراد باید شما را دوست داشته باشند. برای این که مورد علاقه دیگران قرار بگیرید، باید دوست داشتنی باشید. دیگران باید با کمال میل از شما حمایت و ایده ها و نظرات شما را تایید کنند. کلید افزایش تسلط و ترغیب کردن دیگران، برای این که از شما حمایت و با شما موافقت کنند ساده است: کاری کنید که دیگران احساس کنند مهم هستند.

 

6 نکته ( 6 اصل) وجود دارد که می توانید در جلسات با سایر موقعیت های اجتماعی یا تجاری در نظر بگیرید تا دیگران احساس کنند مهم هستند. اگر می خواهید بهترین صحبت کردن را داشته باشید، توجه به این نکات ضروری است.

 

1. دیگران را بپذیرید

دیگران را بپذیرید

یکی از نیازهای اساسی انسان این است که بدون قید و شرط توسط دیگران پذیرفته شود. برای این که نشان دهید کسی را پذیرفته اید، وقتی او وارد می شود یا چیزی می گوید و در برگزاری جلسه همکاری می کند، مستقیم به او نگاه کنید و لبخند بزنید. این کار باعث می شود افراد احساس کنند، مهم و ارزشمند هستند. در ضمن، اعتماد به نفس آنها افزایش و تصویر ذهنی شان بهبود می یابد. به علاوه، این کار باعث می شود افراد به صورت ناخودآگاه از پیشنهادها یا صحبت های شما حمایت کنند.پس تا می توانید این احساس را به دیگران بدهید که مورد پذیرش قرار گرفته اند و شما آنها را قبول کرده اید.

یادتان باشد برای ترغیب کردن دیگران باید کاری کنید که دیگران احساس مهم بودن کنند و یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید که دیگران احساس مهم بودن کنند٬ پذیرش آن‌هاست.

 

 

2. قدرشناسی خود را بالا ببرید

قدرشناسی خود را بالا ببرید - ترغیب کردن

هر وقت به خاطر کاری که کسی انجام داده یا حرفی که زده از او قدرشناسی کنید، اعتماد به نفس و علاقه او به شما افزایش می یابد. ساده ترین راه برای ابراز قدرشناسی این است که از آن فرد به خاطر کاری که انجام داده، یا حرفی که زده و مفید و سازنده بوده، تشکر کنید. می توانید از این که دیگران برای شما وقت میگذارند، به خاطر ارائه اطلاعات، به خاطر اظهارنظر و به خاطر این که به شما کمک یا اشتباهاتِ تان را اصلاح کرده اند، از آنها تشکر کنید.

هر وقت به هر دلیلی از کسی تشکر می کنید، در واقع او را تشویق می کنید رفتارش را تکرار کند و حتی همکاری ارزشمندتری داشته باشد. وقتی از کسی تشکر می شود، او احساس می کند قابل احترام و مهم است. عبارت متشکرم در ایجاد علاقه افراد به شما و کسب اطمینان از این که دیگران با شما همکاری و از شما حمایت می کنند، بسیار مؤثر است.

حتماً از این مورد استفاده کنید و نتیجه های بسیار عالی آن را ببینید.کلاً تشکر کردن باعث رفتاری تشدید شود و این موضوع حتی در جهان هستی نیز به همین شکل است و اگر شما مثلاً به خاطر نعمت هایی که در حال حاضر دارید، تشکر کنید، این نعمت ها افزایش خواهند یافت.

 

شکر نعمت، نعمتت افزون کند

                        کفر، نعمت از کفت بیرون کند

 

شاکر و سپاسگذار بودن باعث میشود تا شما فردی فهمیده تر خطاب شوید چون وقتی که شما از کسی تشکر می کنید در واقع متوجه شده اید که او چه زحماتی را کشیده است.مثلاً اگر از مادرتان برای این که برای شما غذا درست کرده است، تشکر می کنید، به او نشان می دهید که او را درک کرده اید که چه زحماتی در چند ساعت کشیده است و این درک کردن مادرتان، باعث می شود تا او اگر هم به زبان نیاورد، حداقل در ذهنش شما را فردی فهمیده بداند.(البته این موضوع در اکثریت صدق می کند و افرادی هم هستند که از تشکر کردن شما تازه پررو تر می شوند.)

 

سعی کنید این خصلت را در خودتان نهادینه کنید و همواره از دیگران تشکر کنید و ببینید که بعد از مدتی، اعتبار شما افزایش خواهد یافت و دیگران شما را فردی با درک خطاب می کنند. این موضوع کمک زیادی به شما می‌کند که بتوانید دیگران را ترغیب کنید.

 

بیشتر بخوانید  7 اصلی که در حرف زدن، باید از آن دور باشید

 

 

3. تمجید کردن از دیگران فراموش تان نشود

تمجید کردن از دیگران فراموش تان نشود

یک بار آبراهام لینکن گفت: «همه دوست دارند مورد تعریف و تمجید قرار بگیرند.» وقتی از افراد به دلیل کاری که انجام داده اند، یا حرفی که زده اند، یا به هر دلیل دیگری تشکر می کنید، آنها احساس می کنند ارزشمندتر و مهم تر هستند و در نتیجه شما را بیشتر دوست خواهند داشت.

همیشه به دنبال راه هایی برای تمجید از دیگران باشید. می توانید از کیف دستی، کیف پول، یا خودکار افراد تعریف کنید. می توانید از لباس یا جزئی از چهره آنها تعریف کنید. اگر کسی اطلاعاتی ارائه کرد برای تمجید از او بگویید اطلاعاتی که داده عالی هستند. حتی نگاه کردن، سر تکان دادن و لبخند زدن به صورت تحسین آمیز می تواند باعث شود افراد فکر کنند ارزشمندتر و مهم تر هستند، شما را دوست داشته باشند و در آینده از چیزی که ارائه می کنید، حمایت کنند.

این موضوع در روابط تان هم تاثیر بسیار مثبتی خواهد گذاشت و هر چقدر از دیگران تمجید و تعریف کنید، افراد بیشتری تمایل دارند در کنار شما باشند و زمانِ شان را با شما سپری کنند و برعکس هرچقدر از دیگران خرده بگیرید و عیب جویی کنید، افرادِ کمتری تمایل دارند با شما باشند.

 

این اصل را فراموش نکنیم٬ برای ترغیب کردن دیگران٬ حتما و حتما از آن‌ها تعریف و تمجید کنیم.

 

 

 

4. دیگران را تایید کنید

دیگران را تایید کنید

می دانید که همه به دنبال تأیید دیگران هستند. افراد به تایید دیگران، به ویژه کسانی که به آنها احترام می گذارند، نیاز دارند.

هر وقت که به هر دلیلی از کسی تمجید و او را تأیید می کنید، اعتماد به نفس او را افزایش و تصویر ذهنی اش را بهبود می بخشید و کاری می کنید که او در مورد شما و خودش احساس بهتری داشته باشد.

بهترین راه این است که تأیید بلافاصله و دقیق باشد. وقتی کسی کار ارزشمندی انجام می دهد، یا اطلاعات مفیدی در اختیار گروهی می گذارد، بلافاصله با گفتن عبارت «خیلی خوب است اطلاعات او را تأیید کنید. دقیق باشید. مثلا بگویید: «این ارقام قابل توجه هستند؛ فوق العاده است.»

هرچه بیشتر همکاری دیگران را تأیید کنید، آنها هم همکاری بیشتر و بهتری خواهند داشت، شما را بیشتر دوست خواهند داشت و بعدها از ایده ها و نظرهایتان بیشتر حمایت خواهند کرد.

خیلی از افراد هستند که برای تایید شدن، هزینه های بسیار زیادی می کنند و به اصطلاح تایید می خرند.حالا اگر شما این تایید را به رایگان به دیگران بدهید، هرکاری که از دستشان بر بیاید برای شما خواهند کرد. پس شما هم می‌توانید از این موضوع برای ترغیب کردن دیگران استفاده کنید.

 

 

5. به دیگران توجه کنید

به دیگران توجه کنید

مردم همیشه به افراد و چیزهایی که ارزش بیشتری برایشان قائل هستند، توجه بیشتری می کنند. در واقع زندگی، جلب توجه دیگران است. وقتی به کسی توجه بیشتری می کنید، او احساس می کند با ارزش تر و مهم تر است. برای توجه کردن به دیگران باید وقتی او صحبت می کند به دقت به حرف هایش گوش کنید و حرف او را قطع نکنید. مستقیم به او نگاه کنید و به همه واژه ها توجه داشته باشید. سرتان را تکان بدهید، لبخند بزنید و موافقت تان را نشان بدهید، طوری که گویی چیزی که آن فرد می گوید فوق العاده مهم و خردمندانه است.

وقتی دیگران احساس کنند به دقت به حرفهایشان گوش داده می شود، اعتماد به نفسشان افزایش می یابد، مغزشان اندورفین آزاد می کند و آنها نسبت به خودشان و کارشان، خوشحال تر و خوش بین تر می شوند. به علاوه، آنها نسبت به شما هم احساس خوبی پیدا می کنند و نفوذ شما بر آنها به شدت افزایش می یابد.

نیاز جلب توجه به دیگران یکی از نیازهای بشری است تا آنجا که می گویند « شخصی را بُکش ولی او را تَرد نکن ».افراد از ترد شدن می ترسند و از این کار، بدترین احساس دنیا را حس می کنند، پس سعی کنید به دیگران توجه کنید تا آنها نیز به صورت متقابل به شما توجه کنند و برای حرف های شما ارزش قائل باشند.

 

برای ترغیب کردن دیگران٬ توجه کردن به آن‌ها را فراموش نکنید.

 

بیشتر بخوانید  50 نکته طلایی برای سوخت رسانی به گفت و گو

 

 

6. موافقت، کلید آخر

موافقت، کلید آخر - ترغیب کردن

اصل آخر که می توانید همه جا آنرا امتحان کنید، این است که به طور کلی با دیگران موافق باشید، حتی اگر با نظرِ کسی مخالف بودید، می توانید خودتان را موافق نشان بدهید.

وقتی کسی چیزی می گوید، یا نکته ای مطرح می کند که با آن موافق نیستید، به جای این که با او مخالفت کنید و ( با این کار باعث شوید او حالت تدافعی به خود بگیرد و عصبانی شود ) جمله ای مثل این جمله بگویید، «نکته جالبی است. قبلاً به چنین چیزی فکر نکرده بودم. این موضوع با ایده های من متناقض است، اما دوست دارم اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنم.»

اگر مجبور هستید مخالفت کنید، از روش « مخالفت نفر سوم » استفاده کنید. به جای این که بگویید « من با شما مخالفم » می توانید بگویید، «نکته جالبی است. اما اگر کسی بخواهد با اشاره به نکات دیگر با شما مخالفت کند چه جوابی به او می دهید؟»

به عبارت دیگر، مخالفت خود را از زبان فرد سوم که وجود خارجی ندارد، بیان کنید. از آن فرد بخواهید در مقابل کسی که وجود ندارد از ایده اش حمایت کند. این کار باعث می شود فشار کمتری به فرد وارد شود و بدون این که حالت تدافعی به خود بگیرد یا احساس کند کسی به او تنش وارد می کند، از ایده اش دفاع کند.

 

 

 

 

سخن پایانی: همیشه تاثیرگذاری، متعلق به کسی است که آمادگی بیشتری داشته باشد. وظیفه شما این است که طوری صحبت کنید که تحت هر شرایطی موفق شوید. هدف شما این است دیگران را ترغیب کنید و تاثیرگذار باشید. برای ترغیب کردن دیگران باید برای تمام جلساتی که برگزار یا در آنها شرکت می کنید، آمادگی کامل داشته باشید و این کار را با استفاده از تکنیک هایی انجام دهید که باعث شود دیگران احساس کنند افراد مهمی هستند.

به اشتراک بگذارید :
whatsapp