هدف از آداب معاشرت چیست و چرا باید آداب معاشرت بدانیم؟

هدف از آداب معاشرت
15 اردیبهشت 1399 / روابط و مهارت‌های ارتباطی , مقالات / بدون دیدگاه / 1374 بازدید / خواندن این مقاله 3 دقیقه زمان میبرد

هدف از آداب معاشرت واقعا چیست و در کل آداب معاشرت به چه دردی می‌خورد؟ شاید این سوال بسیاری از ما باشد و واقعا هم حق داریم که بدانیم که هدف از آداب معاشرت چیست و چه کارایی برای ما دارد. شاید از هر کسی که پرسیده‌ایم جواب درستی به ما نداده است. در این […]

هدف از آداب معاشرت واقعا چیست و در کل آداب معاشرت به چه دردی می‌خورد؟

شاید این سوال بسیاری از ما باشد و واقعا هم حق داریم که بدانیم که هدف از آداب معاشرت چیست و چه کارایی برای ما دارد. شاید از هر کسی که پرسیده‌ایم جواب درستی به ما نداده است. در این مقاله کوتاه ما می‌خواهیم جواب همین سوال را بدهیم و از چند جهت به این موضوع برسیم که هدف از معاشرت با دیگران چیست.

 

آداب معاشرت اصلا به چه معناست؟

آداب معاشرت همانطور که از اسمش پیداست یعنی آدابی که به ما کمک می‌کند که با دیگران معاشرت داشته باشیم٬ یعنی به معنای ساده‌تر اصول و نکاتی که به ما کمک می‌کند تا با دیگران به بهترین نحو ارتباط برقرار کنیم.

اگر ما بخواهیم در زندگی خود به موفقیت برسیم نیاز داریم که آداب آن را بدانیم. برای مثال آداب ورزش کردن٬ آداب غذا خوردن٬ آداب کار کردن و …. . معاشرت با دیگران هم همینطور است و اگر بخواهیم در آن به موفقیت برسیم نیاز داریم که آداب آن را بدانیم. این معنای خیلی ساده آداب معاشرت بود.

 

حالا می‌خواهیم به سراغ آن برویم که ببینیم هدف از آداب معاشرت چیست و واقعا آداب معاشرت به چه کاری می‌آید؟

 

 

۱. ما نیاز به برقراری ارتباط با دیگران داریم

ما نیاز به برقراری ارتباط با دیگران داریم

همانطور که گفتیم آداب معاشرت٬ اصول برقراری ارتباط با دیگران است و ما به این آداب نیاز داریم چون انسان٬ موجودی اجتماعی است و ما در واقع نیاز داریم که با دیگران معاشرت داشته باشیم تا بتوانیم زندگی کنیم.

برای مثال فرض کنید که کسی نبود که برای شما گندم بکارد و بعد از آن کسی نبود که برای شما از آن گندم‌ها٬ نان بپزد و هزاران امکانات دیگر را کسی نبود که در اختیار ما قرار دهد؛ بعد از آن آیا باز هم قادر به زندگی بودیم؟ قطعا نه. ما با دیگران معنی پیدا می‌کنیم و اگر دیگرانی در زندگی ما نبودند هیچ امکاناتی در اختیار ما نبود. امکاناتی مانند اینترنت٬ غذا٬ پوشاک٬ مسکن و …. .

پس ما با همدیگر معنا پیدا می‌کنیم٬ بنابراین نیاز داریم که با هم ارتباط برقرار کنیم و خب قطعا اگر این کار را بخواهیم انجام دهیم باید آداب آن را بدانیم و آداب برقراری ارتباط با دیگران یعنی همان آداب معاشرت.

 

۲. ما نیاز به ارتقا داریم

ما نیاز به ارتقا داریم و هدف از آداب معاشرت پیشرفت است

تا اینجا اصلی‌ترین هدف از آداب معاشرت را با هم بررسی کردیم و حالا می‌خواهیم به سراغ اهداف دیگر برویم. در اینجا هدف دومی که می‌خواهیم بگوییم این است که ما نیاز به ارتقا و پیشرفت داریم. هر کدام از ما نیاز دارد که پیشرفت کند و قطعا در این مسیر نیاز دارد که از دیگران کمک بگیرد. ما در لحظه‌ی فعلی در هر موقعیتی که هستیم٬ این موقعیت را مدیون افراد بسیاری هستیم٬ برای مثال پدر و مادر که چیزهای بسیاری را به ما آموختند و یا معلمین و اساتیدی که موضوعات زیادی را از آنها یاد گرفتیم. ما واقعا نیازمند این آموزش‌ها بوده‌ایم و هستیم.

ما باز هم نیاز داریم که آموزش ببینیم و در موضوعات مختلف پیشرفت کنیم٬ پس دوباره ما نیاز داریم که آداب معاشرت بدانیم تا بتوانیم با این افراد به بهترین نحو ارتباط برقرار کنیم و از آموخته‌های آنها استفاده کنیم.

پس هدف از آداب معاشرت در این بخش٬ استفاده از آموزه‌های دیگران شد.

 

۳. ما دوست داریم که با دیگران زندگی کنیم

ما دوست داریم که با دیگران زندگی کنیم و از معاشرت با آنها لذت می‌بریم

بسیاری از ما دوست داریم که با دیگران تعامل داشته باشیم و به نحوی از این کار لذت می‌بریم. آقای محمد رضا شعبانعلی جمله‌ی زیبایی را در این خصوص گفته‌اند:

قبل از پیدایش تکنولوژی٬ سرگرمی انسان برقراری ارتباط با هم بود.

در قدیم انسان‌ها بیشتر با هم ارتباط داشتن و همیشه دور هم جمع می‌شدند ولی الان رابطه‌ها محدودتر شده است و افراد ترجیح می‌دهند که زمان‌شان را با گوشی و دیگر محصولات تکنولوژی سپری کنند اما باز هم بسیاری از ما از ارتباط با دیگران لذت می‌بریم و از این کار حس خوبی می‌گیریم. پس هدف از آداب معاشرت برای بسیاری از ما می‌تواند سرگرم شدن و گرفتن حس خوب از برقراری ارتباط با دیگران باشد و اگر بخواهیم این کار را انجام بدهیم٬ نیاز داریم که آداب و اصول آن را بدانیم.

 

۴. کسب درآمد و کار کردن با دیگران

کسب درآمد و کار کردن با دیگران یکی ار هدف های معاشرت با دیگران است

قطعا همه ما نیاز داریم که کسب درآمد کنیم و برای گذراندن زندگی خود نیاز به درآمد و روزی داریم. برای این کار مجبور هستیم که با دیگران در ارتباط باشیم پس باید آداب آن را بدانیم تا بتوانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

آیا می‌دانید یکی از موضوعاتی که افراد در مصاحبه‌های کاری و یا بستن قرارداد با دیگران چک می‌کنند میزان توانایی برقراری ارتباط و آگاهی از آداب معاشرت فرد است؟! شاید باور کردن آن سخت باشد ولی حقیقت دارد.

دقیقا بسیاری از افراد از طریق رفتارهای شما سطح آداب معاشرت و توانایی برقراری ارتباط شما را می‌سنجند و بعد تصمیم می‌گیرند که با شما کار کنند یا نه!

خیلی از افراد فرصت‌های زیادی را از دست می‌دهند به خاطر اینکه آداب معاشرت با دیگران را بلد نیستند. پس شما از آن دسته از افراد نباشید و همین الان به سراغ نکات آداب معاشرت بروید. ما برای شما مقاله‌ای را در این خصوص آماده کرده‌ایم که شما نکاتی را در این باب یاد بگیرد که لینک آن را در همین پایین گذاشته‌ایم. همین الان ‌می‌توانید روی آن کلیک کنید و نکات بسیاری را به صورت کاملا رایگان یاد بگیرید.

 

به اشتراک بگذارید :
whatsapp