حرف زدن تان را فوق ‌حرفه‌ای کنید – اصول جذابیت در گفتگو

1 بهمن 1397 / روابط و مهارت‌های ارتباطی , مقالات / ۲۲ دیدگاه / 39689 بازدید / خواندن این مقاله 27 دقیقه زمان میبرد

حرف زدن در یک گفت و گو یکی از مهمترین مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی است و اگر شما بتوانید در اجتماع خوب صحبت کنید،به درجه اعتبار بالایی خواهید رسید و خواهید توانست روی افرادِ بسیاری تاثیر بگذارید.در ابتدا می خواهیم چند سوال از شما بپرسیم: آیا شما از افرادی هستید که وقتی به مهمانی می روید،بیشتر […]

حرف زدن در یک گفت و گو یکی از مهمترین مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی است و اگر شما بتوانید در اجتماع خوب صحبت کنید،به درجه اعتبار بالایی خواهید رسید و خواهید توانست روی افرادِ بسیاری تاثیر بگذارید.در ابتدا می خواهیم چند سوال از شما بپرسیم:

آیا شما از افرادی هستید که وقتی به مهمانی می روید،بیشتر سرتان پایین است و گل های قالی را تماشا می کنید؟

آیا حرف زدن با غریبه ها برای شما،از سخت ترین کارهای جهان است؟

آیا باز کردن سر صحبت را کاری دشوار می دانید و همیشه منتظر هستید دیگران با شما حرف بزنند؟

 

مقاله زیر برای پاسخ به همین سوالات نوشته شده و اصولی در آن ذکر شده که به شما کمک می کند به یک فوق حرفه ای در حرف زدن و گفت و گو تبدیل شوید.این مقاله یک مقاله کوتاه نیست،یک مقاله کامل است.نکاتی در آن بیان شده که مطمئن هستم در انتها شما را به رضایت خاطر می رساند و در صورتی که نکات آن را عملی کنید،شما را تبدیل به یک سخنورِ ماهر می کند.

دوست خوبم،همیشه این را به خاطر داشته باش که هنرِ گفت و گو هیچ گاه موضوعی ذاتی نیست بلکه کاملاً اکتسابی است.بزرگترین سخنرانان جهان همیشه در ابتدای کار ترس داشته اند و کم کم به سخنوران ماهر تبدیل شده اند، پس مطمئن باش تو هم می توانی یکی از آنان باشی.

 

اهمیت حرف زدن و گفت و گو

حرف زدن

حرف زدن یک ابزار ارتباطی است که انسان ها برای اینکه با یکدیگر به راحتی ارتباط برقرار کنند آن را خلق کرده اند.تصور کنید اگر نمی توانستید با دیگران صحبت کنید چه اتفاقی می افتاد؟

 

گپ و گفت برای خلق و تقویت رابطه های کاری ضروری است. همیشه گفت وگوهای کاری خود را با گپ زدن های معمولی آغاز کنید و با همان به پایان ببرید تا شکلی دوستانه تر بیابد. افرادی که می خواهند سرمایه ی خود را به دست یک کارگزار مالی بدهند، تنها درایت و حرفه ای بودن او معیار انتخابشان نیست، بلکه توانایی فرد کارگزار را در اطمینان و آسودگی بخشیدن نیز مهم می دانند. گپ و گفت به روشی غیرمستقیم ولی ارزشمند، با معیارهای افراد یا مؤسسه ها برای پول خرج کردن،ارتباط پیدا می کند.

در کل، مردم و سازمان ها به دو دلیل هزینه ای را تقبل می کنند:

• برای به دست آوردن احساس های خوب و مثبت.

دوستی را می شناسم که حتی در صورت اینکه به آن سر شهر نقل مکان کرده، هنوز سگش را پیش دامپزشکی در محله قَبلش می آورد. گرچه او و دامپزشک با هم رفاقتی ندارند، ولی او می گوید که فقط از همین یکی خوشش می آید.

 

کسی که به هنر گپ و گفت آگاه است در مردم احساسات خوشایندی را برمی انگیزد که مردم آرزوی آن را دارند؛ و واقعیت این است که انتخاب مردم هنگام خرید، بسیار متأثر از بودن یا نبودن تفاهم و ارتباط است. گپ و گفت نقش مهمی دارد چرا که سهم قابل توجهی در برقراری این تفاهم دارد.

 

حرف زدن در یک زندگی زناشویی آنقدر تاثیر دارد که گاهی اوقات صحبت های یک زن به همسرش تا مدت ها در ذهن مرد می ماند و شاید تا ماه ها این حرف ها در ذهن همسرش تکرار شود و قطعاً اگر حرف های مثبتی باشد، روی همسرش تاثیرات مثبت می گذارد و اگر منفی و مخرب باشد هم بدون شک تاثیرات منفی و بدی خواهد داشت.

 

حالا میخواهیم ببینیم که چکارهایی را باید انجام دهیم که یک گفت و گوی بسیار عالی داشته باشیم و به صورت خارق العاده حرف بزنیم.

 

 

 

 

1. شکستن باورهای قدیمی در مورد حرف زدن

 

شکی نیست که بسیاری از ما در زمینه ی گفت و گو از مهارت کافی برخوردار نیستیم. در خاطرات کودکی ما نکاتی وجود دارد که هنوز در بزرگسالی گریبان گیرمان است. تربیت اولیه ی ما موجب شده که از آغاز کردن گفت و گو خودداری کنیم. وقتی که کودکانی تأثیرپذیر بودیم والدینِ مان به ما یاد دادند که:

 

– سکوت طلاست.

– تا درست معرفی نشده اید حرف نزنید.

– با غریبه ها حرف نزنید.

– تو کی هستی که داری این حرفا را میزنی.

 

بچه که بودیم این پیغام ها به کارمان می آمدند؛ این نصایح به ما کمک می کرد که امنیتمان حفظ شود و آداب معاشرت بیاموزیم. اما اکنون که بزرگسالیم، با ملاقات آدمهای جدید امنیتمان به خطر نمی افتد و آداب معاشرت را هم دیگر خوب آموخته ایم. وقت آن رسیده است که آن پندهای قدیمی را با نصایح درخورتری جایگزین کنیم.

اگر شما هم، چنین باورهایی دارید آنها را اصلاح کنید و سعی کنید باورهای مناسب تری را جایگزین آنها کنید چون تا وقتی که مثلاً بر این باور باشیم که نباید با غریبه ها حرف زد و باید از آنها ترسید،نمی توانیم صحبت کردن خود را بهبود دهیم.

 

 

 

 

2. اعتماد به نفس و تسلط ذهنی خود را افزایش دهید: ترس های خود را از بین ببرید

حرف زدن

برای اینکه بتوانید یک سخنگوی خوب باشید ابتدا نیاز دارید که اعتماد به نفس بالایی داشته باشید چون افرادی که با اعتماد به نفس حرف میزنند همواره سخنورانِ بهتر و موثِر تری هستند.

برای با اعتماد به نفس بودن در حرف زدن باید ترس های خود را از بین ببرید و در این میان جالب است بدانید که بسیاری از ترس های ما نتیجه تجارب و تقویتِ منفی دیگران و خودتان در دوران کودکی است.چون این ترس ها از جمله ترس از صحبت کردن در مقابل دیگران، کسب شده اند، پس می توانید آنها را فراموش کنید.

دلیل اصلی ترس بزرگسالان، انتقاد مخرب در دوران کودکی است.

برای اینکه اعتماد به نفسِ تان بالا برود باید به خودتان روحیه بدهید و از کلمات مناسبی در گفت و گوهای درونی تان با خودتان استفاده کنید.بعضی افراد مدام خودشان را می کوبند و مثلا به خودشان می گویند « من که نمی توانم،هیچ وقت هم نتوانستم ».به هیچ عنوان از این عبارات استفاده نکنید و برعکس به خودتان روحیه بدهید.

قبل از اینکه صحبت کنید در ذهنِ تان تصور کنید که یک گفت و گوی عالی و بی نظیر انجام داده اید و هر بار این کار را تکرار کنید تا کم کم باورتان شود که یک سخنگوی عالی هستید.خودتان را باور داشته باشید.

 

 

 

 

3. با اشتیاق و انگیزه حرف بزنید

با اشتیاق صحبت کردن یکی از رمزهای سخنرانانِ موثر و موفق است و اگر شما هم می خواهید توانایی این را داشته باشید که یک گفت و گوی خارق العاده ارائه کنید نیاز دارید که با انگیزه و اشتیاق بالا حرف بزنید.

شاید افرادی را دیده باشید که کاملاً بی انگیزه نسبت به موضوعاتی که می خواهند در مورد آن حرف بزنند، عمل می کنند، چنین افرادی عموماً طرفداران زیادی ندارند و حرف هایشان خواهان زیادی ندارد.

اگر شخصیت تان با جانِ کلامِ تان و هدفی که از صحبت کردن دارید یکی باشد،سخنانِ تان پر انگیزه تر میشود.شخصیتِ تان که یعنی خودِ خودتان و جانِ کلامِ تان یعنی محتوایی که در حال حرف زدن از آن هستید و هدفِ تان یعنی قصد و نیتی که از حرف زدن دارید، این سه باید باهم هماهنگ باشند تا کلامِ تان پر انگیزه و پر حرارت شود.

 

 

 

 

4. همیشه حرف های جدید و جالب برای گفت و گو داشته باشید

 

آیا خودِ شما از حرف های تکراری و یا کِسل کننده خوشِتان می آید؟

مطمئن هستم که از حرف های تکراری بیزار هستید و هیچ دوست ندارید که کسی مُدام، وقتِ شما را با حرف های تکراری بگیرد.دیگران هم همینطور هستند و علاقه ای ندارند که چنین حرف هایی را بشنوند، پس سعی کنید همیشه حرف های جذاب و جدیدی برای گفتن داشته باشید و اطلاعات و آگاهیِ خود را بالا ببرید تا بتوانید برای دیگران صحبت های جدیدی داشته باشید و برای هر شخصی فراخور خودش حرف بزنید، حرف هایی که مطابق میل طرف مقابل باشد، مثلاً اگر شخصی به فوتبال علاقه ندارد؛اطلاعاتِ روزِ فوتبال را در اختیار او نگذارید!

 

 

 

 

5. با هر کسی در سطح خودش حرف بزنید

حرف زدن

بدون کمترین تردید ثابت شده است اشخاص به سراغ کسانی می روند که به ارزشهای مشابه آنها پایبند هستند. در جریان یک بررسی به جمعی آزمون های شخصیت و باورها و اعتقادات دادند. بعد آنها را دو نفر، دو نفر در کنار هم قرار دادند و از آنها خواستند با هم صرف وقت کنند. قبل از ملاقات به نیمی از زوجها گفته شد که به لحاظ باورها و ارزش ها به همتایشان شبیه هستند. به نیمهِ دیگر گفته شد که با همتایشان وحدت مشترک ندارند. و این در حالی بود که هیچ یک از این دو گفته درست نبود. بعد از مدتی معلوم شد آنهایی که فکر می کردند به هم شباهت دارند، در مقایسه با گروه دوم، بیشتر از یکدیگر خوششان می آمد.

ما بیشتر علاقه مند به معاشرت و دوستی با کسانی هستیم که با آنها باورهای مشترک داریم.

با هر کسی فراخور خودش صحبت کنید و خودتان را با او همسطح کنید،مثلاً با یک دکتر باید در سطح یک دکتر صحبت کنید و اگر از کلماتِ بیهوده استفاده کنید، احتمال موفق شدنِ تان بسیار ضعیف است.

 

 

 

 

6. همدلانه صحبت کنید

سعی کنید هنگامی که با شخصی حرف می زنید با او همدلی و همدردی کنید.افرادی که با دیگران همدلی می کنند در ارتباطاتِ شان موفق تر هستند.

برای همدلی با دیگران سعی کنید حرف هایشان را خوب گوش دهید و در عوض، حرف های امیدوار کننده به آنها بزنید.هیچ وقت هنگامی که دیگران دارند از دردهایشان برایتان می گویند و اصطلاحاً با شما همدردی می کنند، آنها را سرکوب نکنید و نگویید که همه این مشکلات تقصیرِ خودت است حتی اگر کاملاً مطمئن هستید که مقصِر، خودِ فرد است؛ این موضوع یک آفت گفت و گوی موفق و موثر است.

 

 

 

 

7. شمرده صحبت کنید، آرام باشید

شمرده و آرام صحبت کردن بسیار می تواند در اینکه شما را تبدیل به یک سخنورِ خوب کند، کمکتان کند.اگر بیش از اندازه تند صحبت کنید احتمال دارد کاری کنید تا مخاطبِ تان به صورت درست نتواند به شما گوش دهد.

اگر خیلی تند صحبت کنید گاهی اوقات دیگران فکر می کنند که شما مضطرب هستید و یا عجله دارید و سعی می کنند کاری کنند که شما صحبتِ تان را قطع کنید که از اضطراب تان کاسته شود.

اگر خیلی تند حرف میزنید گاهی بین صحبت هایتان مکثِ کوچکی داشته باشید اما خیلی این مکث ها نباید طولانی باشد.

از طرفی دیگر خیلی آرام و بی حال صحبت نکنید چون آن هم به شکلی دیگر می تواند به گفت و گوی شما لطمه بزند، تعادل را رعایت کنید، گوش کردن به حرف های یک فردِ بی حال نیز، خسته کننده است.

 

 

 

 

8. شفاف و واضح صحبت کنید

حرف زدن

برای اینکه جذاب تر و موثر تر بتوانید حرف بزنید، کلمات را به صورت شفاف و واضح تلفظ کنید.در صورتی که کلمات را به درستی و به صورت واضح تلفظ نمی کنید، از همین امروز تلفظ صحیح را شروع کنید و تمرین کنید و بعد از مدتی خواهید دید که تمامی کلمات را به صورتِ واضح تلفظ خواهید کرد.

از طرفِ دیگر باید به صورت شفاف حرف بزنید.از مبهم حرف زدن بپرهیزید و سعی کنید از کلماتی استفاده کنید که مقصود و معنیِ سخنِ تان را به طور کامل بیان کند و حرف هایتان برای مخاطب گنگ و نامفهوم نباشد.

 

 

 

9. به گفته های خود ایمان و اعتقاد داشته باشید

زبان اصلی انسان ها زبان فرکانس و ارتعاش است و قبل از حرف زدنِ شما ابتدا ذهن مخاطب فرکانسی که شما می فرستید را دریافت می کند.شاید به این موضوع برخورده باشید که وقتی در کنارِ فردی با انرژی هستید انرژی می گیرید و یا برعکس اگر در کنار فردی افسرده باشید، احساس افسردگی می کنید، در صورتی که فرد افسرده شاید اصلاً با شما یک کلمه هم حرف نزند چون شما دارید از فرکانس او تاثیر میگیرید.به این موضوع می گویند فرکانس و ارتعاش و پشت هر حرف شما یک ارتعاشی خوابیده است که ذهن طرفِ مقابل آن را دریافت می کند.

فروشندگانی که به کالاهایی که می فروشند اعتقاد دارند، به مراتب موفق تر از فروشندگانی اند که به کالاهایی که می فروشند، ایمان و اعتقاد ندارند.

شما هم اگر میخواهید به صورتِ موثر صحبت کنید، صداقت داشته باشید و به حرف هایتان ایمان داشته باشید، به این شکل بسیار موفق تر خواهید بود.هیچ گاه اگر به صحبتی اعتقاد ندارید، به زبان نیاورید و تا مطمئن نشده اید، حرفی نزنید؛ این موضوع به اعتبارِ شما نیز در ذهنِ مخاطب بسیار می افزاید.

 

 

 

10. خودشیفته نباشید،در مورد مخاطبِ تان حرف بزنید

حرف زدن

بعضی اوقات ما آنقدر خودشیفته هستیم که فرصت به دیگران نمی دهیم که صحبت کنند و یا اعتقاداتشان را بیان کنند اما برای داشتنِ یک گفت و گوی عالی شما باید به دیگران اجازه دیده شدن و صحبت کردن بدهید و از طرفی دیگر در مورد موضوعاتی حرف بزنید که مخاطبِ شما به آن علاقه دارد.به خیلی از کلاس های آموزشی که دانشجوها به اجبار در آنها حضور پیدا می کنند، توجه کرده اید؟ هیچ کس به سخنانِ استاد گوش نمی دهد چون اصلاً علاقه ای به موضوعات آن ندارد.

سعی کنید مخاطب خود را بشناسید و ببینید که او به چه موضوعاتی علاقه دارد و بیشتر از آن موضوعات حرف بزنید.افراد از اینکه شما مُدام از خودتان حرف بزنید، بیزارند و به صحبت های شما گوش نخواهند داد.به این موضوع دقت کنید!

یاد دارم قبلاً این عادت را داشتم و همیشه در مورد موضوعاتی صحبت می کردم که فقط خودم دوست داشتم و هیچ اهمیتی نمی دادم که شخصی که دارم برایش حرف می زنم، به چه چیزی علاقه دارد و خیلی اوقات میدیم که دیگران با بی میلی به حرف هایم گوش می دهند؛ بعداً که متوجه شدم و آن را اصلاح کردم، دیدم که دیگران بهتر به حرف هایم گوش میدهند و بیشتر تمایل دارند با من ارتباط برقرار کنند.

 

 

 

11. یک شوندهِ بسیار عالی باشید

 

کارل راجرز روان شناس، گفته است «بزرگترین مانع بر سر راه مکالمه، ناتوانی فرد در هوشمندانه گوش دادن است.»

روانکاوِ معروف دکتران اپلباوم در مقاله ای درباره ی منبع امرار معاش خود می گوید:

تصویر فردی که در بیابانی فریاد می زند تجسم تنهایی است، و تجسم رسیدن به مرز جنون از تصور این که صدای فرد به گوش هیچکس نمی رسد. نیازِ ما برای تأیید گرفتن چنان اهمیتی دارد که کسی که خوب گوش فرادادن را بلد باشد در مقابلش، پاداش می گیرد. به طور مثال، یک روانکاو با گوش دادن و واکنش نشان دادن مراجع خود را تصدیق می کند و از این راه پول در می آورد.

آیا تا به حال شده که کسی شما را به نهاردعوت کرده باشد فقط برای این که به حرف هایش گوش بدهید. شاید حتی لازم نشده باشد که یک کلمه هم صحبت کنید. شما فقط طرف مقابل را تأیید می کنید، با تنها چند کلمه از سرهمدردی می زنید، یا سری تکان می دهید، و فقط گوش می دهید. آن فرد بعد از این که حرف هایش را زد احساس بهتری پیدا می کند و از شما به خاطر چنین گفت و گویی تشکر می کند. در دنیای امروزی که تکنولوژی حرف نخست را می زند، بمباران محرک های دائمی و امواج مزاحم، گوش دادن را کاری دشوار می کند.

اگر در یک گفت و گو، میخواهید بسیار موثر ظاهر شوید، هنگامی که دیگران در حال صحبت کردن هستند، با تمام وجود به آنها گوش دهید.این موضوع باعث میشود تا در عوض، دیگران نیز تمام تلاشِ خود را می کنند تا به خوبی به گفته های شما گوش دهند.

 

 

 

 

12. هر چه بیشتر به دیگران احساسِ خوش آیند، بدهید

صحبت کردن

مردم پولشان را در دو راه خرج می کنند: یکی حل مشکلاتشان، و دیگری به دست آوردن احساسی خوش. بیایید این طور به این مسئله نگاه کنیم. کار دشواری است که بتوانیم خیلی سریع به میزان تخصص یک دندانپزشک پی ببریم. ولی درک این که نزد کدام دندانپزشک احساس آسودگی بیشتری می کنید خیلی سریع میسر می شود.

داشتن احساسی خوشایند هر جنبه از زندگی را تحت الشعاع قرار می دهد.مثلاً اگر در دنیای کار شما به دنبالِ ارتقای شغلی باشید و خود فردی گوشه گیر و کم حرف به شمار آیید، در مقایسه با کسی که مهارت های لازم برای مَردم داری ( دادن احساس خوش به مردم ) را دارد، چندان امتیازی را به دست نمی آورید.

 

اگر می خواهید فردِ مردم داری باشید و به دیگران احساس خوب بدهید، از نکات زیر استفاده کنید:

– فردی که مردم دار است از تماس چشمی و لبخند زدن غافل نیست. در سلام دادن پیشدستی کنید. اگر در سلام کردن دست پیش نگیرید، ممکن است که تصور بر این باشد که آدم متکبری هستید.

– در گفت و گوها اسم افراد را به زبان بیاورید. وقتی اسم افراد را به زبان بیاورید از آنها برخوردی خوب خواهید دید.

– به دیگران علاقه نشان دهید.

– پیگیر شوید. وقتی که وارد گفت و گویی می شوید خیلی زود از آن کنار نکشید.به دیگران این احساس را بدهید که فردِ مهمی هستند و از موضوعاتی که برایشان مهم است، سوال کنید.مثلاً اگر طرفِ مقابل بیمار بوده است از او در این مورد سوال بپرسید و جویای حالش شوید.

 

 

 

13. نزاکت را رعایت کنید

 

تصور کنید که مشغول گپ زدن با فردی هستید که دارد به شما می گوید که چون بچه هایش فوتبال بازی می کنند و همه ی خانواده به این بازی علاقه مندند، بعد از مدتی فکر کردن به این نتیجه رسیده اند که یک اتومبیل وَن برای خانواده بخرند. وقتی سر صحبت به این نحو باز شده، جای آن نیست که شما در جواب بگویید که اخیرا دکترها گفته اند که شما سرطان سینه دارید.موضوعی که برای حرف زدن انتخاب می کنید، باید با موقعیت و میزانِ صمیمیت و آشنایی ما با طرفِ مقابلمان متناسب و مقتضی باشد.

 

با پیشگیری از برخی موقعیت ها، از موضوعاتِ جَدل برانگیزی که می تواند موجب متوقف شدن جریان گفت و گو شود جلوگیری کنید:

 

– حکایت هایی که مضمونی تردید برانگیز دارند و شاید طرفِ مقابل به آن موضوع را اصطلاحاً به خودش بگیرد

– پشت سر کسی به هیچ عنوان حرف نزنید

– از بدبیاری های شخصی تان نگویید، مخصوصاً اگر مربوط به زمانِ حاضر باشد

– اصلاً وسطِ حرف زدن کسی، حرف نزنید و صحبت هایش را قطع نکنید

 

 

 

 

14. دلِ دیگران را به دست آورید

 

اگر بتوانید در گفت و گو های خود، دلِ دیگران را به دست آورید، قطعاً در صحبت کردن خارق‌العاده بوده‌اید. توانایی به دست آوردن دلِ دیگران یکی از بهترین مهارت هایی است که میتوانید در زندگی کسب کنید، مهارتی که در ارتباطاتِ شما تاثیر بسیار زیادی دارد.

برای اینکه بتوانید بر دیگران تاثیرِ مثبت بگذارید، سعی کنید به صورت هوشمندانه، از خوبی ها و نقاطِ مثبت آنها برایشان بگویید. مثلاً به عموی 65 ساله خود می گویید: «هر کسی از آمادگی جسمانی شما بهره داشته باشد، می تواند از این پله ها بالا برود. اما باور کنید من نفسم بند آمد.» و یا اینکه به دوستِ تان بگویید: «تو آنقدر با اطلاع هستی که توانستی پی به ماهیت راستین آن قرارداد ببری اما من کورکورانه آن را امضا کردم».

 

 

 

 

 

15. طوری نشان دهید که طرف مقابل را درک می کنید و نسبت به زندگی او اطلاعات دارید

صحبت کردن

یکی از شبها در مهمانی شرکت داشتم که زن و شوهری آن را برپا داشته بودند که در بخش کامپیوتر کار می کردند. آن شب برایم حکم کابوس پیدا کرده بود زیرا مطمئن بودم تا آخر مهمانی یک کلمه از حرفهای حاضران در ضیافت سردر نخواهم آورد. آن شب تصمیم گرفتم درباره کامپیوتر اطلاعات بیشتری کسب کنم. و همین کار را هم کردم. حالا در موقعیتی قرار دارم که می توانم از اشخاص در زمینه کامپیوتر سؤالات فنی مختلفی بپرسم. شما در جمع هر گروهی قرار می گیرید کافیست بتوانید چند سؤال از آنها بکنید تا با آنها خودمانی شوید. از اشخاص سؤالی درباره کارشان می کنید، به جوابهایشان گوش دهید و بعد یکی دو سؤال دیگر کنید.

برای مثال، فرض کنید شما یک نویسنده هستید و به کسی معرفی میشوید و اولین کلماتی که از دهان او خارج می شود این است که: «آه، شما یک نویسنده هستید. کی می خواهید رمان بزرگ جهان را بنویسید؟» متوجه می شوید با کسی حرف میزنید که از دنیای شما اطلاعاتی ندارد. البته با هم صحبت می کنید، اما شما تلاش می کنید موضوع صحبت را تغییر دهید. طرف صحبت شما هم خیلی زود به نتیجه گیری واحدی می رسد که باید موضوع حرف زدن،تغییر کند. اما اگر کسی که تازه به هم معرفی شده اید بگوید: «آه،شما نویسنده هستید. آیا داستان می نویسید یا نویسنده کتابهای غیرداستانی می باشید؟» حالا میفهمید با کسی حرف میزنید که از دنیای شما اطلاعاتی دارد، چرا؟ برای اینکه این اولین سؤالی است که همه نویسندگان در شروع از یکدیگر می پرسند. شما از صحبت کردن با او لذت می برید زیرا می دانید او درباره دنیای نویسندگی علم و اطلاعاتی دارد.

 

هرشغل، هر ورزش و هر علاقه ای سؤالات مربوط به خودش را دارد که همه کسانی که در آن حوزه فعالیت دارند، آنها را می پرسند.مثلاً وقتی دو دندانپزشک به هم میرسند، آن یکی از دیگری می پرسد: «آیا دندانپزشکِ عمومی هستید یا در زمینه خاصی تخصص دارید؟»

کاری کنید تا دیگران را درک کنید زیرا دیگران با افرادی که آنها را درک می کنند و از کارهایی که آنها انجام می دهند،اطلاعات دارند، بهتر صحبت می کنند و بیشتر دوست دارند با چنین اشخاصی حرف بزنند.

 

 

 

 

16. به اشخاص این احساس را بدهید که دوستِ دیرینه شما هستند

 

آیا تاکنون اتفاق افتاده با تازه آشنایی حرف بزنید و بعد از چند لحظه به خود بگویید: «من و او مانند یکدیگر صحبت می کنیم. ما روی طول موج واحدی قرار داریم.» احساس بسیار جالبی است که به عاشق شدن شباهت دارد. عاشقان به آن «تأثیر عاطفی متقابل» می گویند.

برای اینکه بتوانید کاری کنید تا دیگران شما را مانند دوستی دیرینه بدانند، میتوانید از یک تکنیک جالب استفاده کنید.در زیر چند مثال در این خصوص آوریدیم که این موضوع را بهتر متوجه شوید.

وقتی می خواهید به کسی این احساس را بدهید که شبیه او هستید، از کلمات او استفاده کنید. فرض کنید می خواهید اتومبیلی را به مادری بفروشید که می گوید یک کودک دو ساله دارد. وقتی می خواهید درباره مسائلِ ایمنی اتومبیل حرف بزنید، از زبان آن مادر استفاده کنید. از کلماتی که خودتان برای نامیدن کودکتان به کار می برید در اینجا استفاده نکنید. اگر مادر از کلمه « کودک » یا « طفل » استفاده می کند، شما هم از همان کلمات استفاده کنید.

 

فرض کنیم در یک مهمانی هستید و آدمهای جور به جوری در این مهمانی حضور دارند. اگر با وکیلی حرف میزنید که اشاره به «حرفه» خود دارد، شما هم در پاسخ دادن به حرفهای او از واژه حرفه به جای کار وشغل استفاده کنید. اگر شما کلمه شغل را به کار ببرید، ناخواسته و بی آنکه متوجه باشید، مانعی میان خود و او ایجاد می کنید.

 

حالا فرض کنید با ساختمان سازی حرف می زنید که او به «شغل» خود اشاره دارد. در این شرایط اگر حرف از «حرفه» بزنید با آن شخص به بن بست می رسید. البته استفاده از این روش صرفا به شغل خلاصه نمی شود. با هرکس به هنگام صحبت کردن٬ سعی کنید حرفها و اصطلاحات او را تکرار کنید.

 

 

 

 

17. در صحبت هایتان، از این سه گروه نباشید

صحبت کردن

تقریباً هیچ کسی وجود ندارد که از موعظه شنیدن و نصیحت شدن خوشش بیاید چون ما وقتی کسی را نصیحت می کنیم که احساس می کنیم کارهای او اشتباه است و یا ما برتر از او هستیم و افراد اغلب دوست ندارند که کسی ایرادی از آنها بگیرد و یا به او نشان دهد که در جایگاه پایینی وجود دارد، پس سعی کنید هنگام حرف زدن کسی را نصیحت نکنید خصوصاً در جمع.

 

سعی کنید در گفت و گو های خود از این سه دسته افراد نباشید چون اگر جزؤ آنها باشید، دارید هر لحظه از بودنِ یک سخنورِ موثر دور میشوید:

 

– از همه بهتران

از همه بهتران ابتدا به ساکن لاف نمی زنند، آنها صبر می کنند تا کسی حکایتی بگوید تا بعد آنها روی دست او بلند شوند. آنها اصلا متوجه نیستند که در گپ و گفت، آوردن برگ بالاتر روی دست هر کسی که چیزی می گوید موجب آزردگی آن شخص می شود. این جور آدم ها فکر می کنند که اگر در مقابل صحبتهای هر شخصی روی دست او بلند شوند نشان میدهند که به حرف های او خیلی خوب گوش کرده اند. چنین صحنه هایی را دیده اید. مثلاً همکار قدیمی شما، احمد ، به دنبال کار می گردد و شما از او می پرسید که اوضاع چه طور است و جست وجویش چه طور پیش می رود. به محض این که احمد شروع می کند تا از مشکلاتش بگوید، احسان وسط حرف او می پرد و از مشکلات کاری خودش می گوید و از این که بیکار ماندن، بهتر از پیدا کردن چنین کارِ پردغدغه ای است. کسی متوجه نمی شود که چه طور می شود که بحث عوض می شود و موضوع متوجه حوزهی کاری احسان می شود و موضوع بیکاری احمد در این میان از یاد می رود. به این شکل، نه کسی از مشکل احمد باخبر شد؛ نه راه حلی به او داده شد؛ نه کسی با او همدردی کرد؛ نه کسی به او دلداری ای داد. در چنین شرایطی،احمد می ماند و این حس ناخوشایند که دیگران اهمیتی به مخمصه ای که در آن افتاده است نمی دهند. شاید احسان چنین فکر کند که صحبتی که پیش کشید به نوعی حمایت از احمد بود، اما اصلا چنین نبود. او تنها توجه دیگران را از احمد به سوی خود کشاند.

 

 

– عقل کُل ها

این دسته از افراد همه چیز را می دانند، و این را به رخ دیگران می کشند. می دانند که بازار بورس قرار است رکود داشته باشد یا نرخی صعودی را پیش بگیرد. آنها میدانند که انتخابات نزدیک است، می دانند که زمستان سختی در پیش است، و از این قبیل دانسته ها. معلومات آن ها نهایتی ندارد. از آن جا که می دانند که همیشه حق به جانب آنهاست، لزومی نمی بینند از کسی چیزی بپرسند. آنها بدون احساس پشیمانی، به دیگران بی اعتنایی می کنند. این دسته افراد می توانند در عرض چند ثانیه جمعی را به سکوت بکشند، چرا که هیچ کس دلش نمی خواهد مضحکه ی دست این افراد همه چیزدان شود.

مراقب باشید وقتی نظرتان را در جمع مطرح می کنید، اطمینان حاصل کنید که دیگران متوجه این نکته باشند که شما فقط نظرِ شخصی تان را طبق تجارب خودتان می گویید. یک سؤال وجود دارد که وقتی به جا پرسیده شود احتمال این را که کسی در جایگاه عقل کل قرار گیرد از بین می برد. این سؤال چهار کلمه ای این است: شما چه فکر می کنید؟

 

 

– موعظه گرها

فرد موعظه گر را می توان از انواع و اقسام راه حل هایی که برای مشکلات دیگران میدهد شناخت. او یک تنه هم گیس سفید فامیل است، هم کارشناس اخلاق، هم متخصص کامپیوتر، هم مشاور مسائل جنسی. مشکلی وجود ندارد که او برایش راه حلی نداشته باشد، حتی اگر شما از او راه حلی نخواسته باشید. او با سخاوت تمام و بدون هیچ چشمداشتی، نصیحت هایی پیش پا افتاده ارائه می کند. به رغم ذاتِ سخاوتمندی که در چنین فردی نهفته است، در واقع شخص شروری است. او به راحتی یک گپ و گفت خوب را با دخالت خود ضایع می کند. وقتی به خیال خود بر پشت اسب سفیدش می نشیند تا انسان ها را نجات بدهد، قصد گرفتن دست هر کسی را که می کند، در حقیقت او را بیشتر به فلاکت نزدیک می کند. چنین آدمی فکر می کند که تا ذرهای از مشکلات کسی به گوشش رسید، با دل وجان مشکل او را درک کرده و بهترین راه حل آن مشکل هم در دست اوست. موعظه گرها اگر در مسائل آدمها عمیق تر شوند و آن مسائل را بیشتر بشناسند، و به جای دادن راه حل های ساده لوحانه، از افراد پشتیبانی کنند، می توانند بسیار مؤثرتر عمل کنند.

 

 

 

 

18. به هیچ عنوان غُر نزنید

 

دوستانه به شما می گویم اگر دوست دارید بهترین حرف ها را بزنید و در گفت و گو هایتان عالی عمل کنید، هیچ گاه غُر نزنید.هرچقدر برای شما بگویم که غر زدن می تواند به زندگی تان و خصوصاً به ارتباطاتِ تان لطمه بزند، کم گفته ام.غر زدن می تواند بنیاد یک زندگی را از هم بپاشد!

اکثر افراد دوست ندارند به صحبت های فردی که غر می زند، گوش کنند.بسیار مراقب این موضوع باشید و سعی کنید به هیچ عنوان غر نزنید.اگر این عادت را دارید چند روزی آن را کنار بگذارید و ببینید که هم از لحاظِ اعصابی راحت تر می شوید و هم زندگی تان بهتر خواهد شد.امتحان کنید.

 

 

حالا میخواهیم نکاتی را با هم بررسی کنیم که برای یک گفت و گوی عملی به کارتان می آید چون اگر شما موضوعاتی که تا اینجا خواندید را اجرائی نکنید، هیچ اتفاقی نمی افتد و اگر می خواهید به صورت خارق العاده حرف بزنید، باید به سراغ عمل کردن بروید.

 

 

 

1. شروع کننده باشید

صحبت کردن

می دانید بزرگترین ترس اجتماعی از چیست؟ صحبت کردن در حضور عموم. و می دانید دومین مورد کدام است؟ ترس از این که سر صحبت را با یک غریبه باز کنیم. بنابراین، به خاطر بسپارید که وقتی شما وارد یک مهمانی شلوغ می شوید، اغلب مردم از این که با شما حرف بزنند، بیمناک اند.

دلتان را به دریا بزنید و سرِ صحبت را باز کنید،نترسید اتفاقی نمی افتد.از امروز به بعد هر جایی که وارد می شوید پیشگام باشید و سلام کنید، به این صورت آرام آرام ترسِ تان می ریزد و ماهر تر می شوید.

 

بیشتر ما از این که طرف مقابل روی خوش نشانمان ندهد اصولا صحبت کردن را شروع نمی کنیم، اما احتمال چنین واکنشی زیاد نیست. در مواقع نادری که طرف مقابل از تلاش شما برای شروع صحبت استقبالی نمی کند، این نکته را به خاطر داشته باشید که شاید دیگر هیچ وقت آن فرد را نبینید. اگر شما آغازگر باشید، این شمایید که قهرمان ماجرا شده اید. اگر بتوانید گفت وگو را ادامه بدهید، این شمایید که اعتبار، احترام، و همدلی را از آنِ خود می کنید. تقریبا همیشه، مردم از این کارِ شما خوششان می آید و از پیشگامی و صمیمیت شما قدردانی می کنند.

 

 

وظیفه ی شماست که بار گفت وگو را به دوش بکشید

اگر تا به حال به هنگام گفت و گو به تعهدات خود عمل نکرده اید، دیگر وقت آن است که سررشته ی کار را به دست خود بگیرید. نمی توانید به امید طرف مقابل باشید که گفت و گو را برای شما پیش ببرد. تک گویی کار سخت و خسته کننده ای است. ضمنا این که گاهی فقط یک جواب یک کلمه ای به طرف مقابل بدهید هم به معنای این نیست که کار خودتان را کرده اید.

اولین قدم در راه حرفه ای شدن در حرف زدن این است که برای این کار سرمایه گذاری کنید و فعالانه برای تأمین آسودگی طرف مقابلتان بکوشید.

شما باید سر صحبت را باز کنید و معروف ترین و قدیمی ترین جمله ی ممکن برای آن که سر صحبت را با کسی باز کنید، این است که در چه زمینهای کار می کنید؟

 

 

 

 

2. صحبت کردن با افرادِ غریبه را از یاد نبرید

 

برای آن که حلقه ی دوستان و همکاران خود را گسترده تر کنید، باید به سراغ افراد ناشناس و کم شناس هم بروید. راه دیگری نیست. ناشناس ها این توان بالقوه را دارند که برایتان دوستانی خوب، مشتریانی درازمدت، شرکایی ارزشمند، و پلی به سوی تجربه های جدید و آشنایی با افراد دیگر باشند. سعی کنید پس از این به غریبه ها به چشم مردمی نگاه کنید که می توانند ابعاد جدیدی به زندگی شما اضافه کنند، نه کسانی که باید از آنها ترس داشت.

 

خودتان را معرفی کنید

آخرین باری که کسی شما را به دیگران رسما معرفی کرد کی بود؟ درست که فکر کنید می بینید در یک مهمانی، میزبان به ندرت وقت می گذارد تا مهمانان خود را به نحوی درخور به دیگران معرفی کند. خودتان نیز حتما چنین تجربه ای داشته اید. در یکی از تعطیلات، به مهمانی یکی از مشتریان مهم خود می روید. میزبان به شما خوشامد می گوید، پالتوتان را از دستتان می گیرد، کمی با شما می ماند، و بعد شما را به سمت میز پذیرایی راهنمایی می کند. در همین موقع، مهمان دیگری می رسد و میزبانتان از شما جدا می شود و به پیشواز او می رود، و شما می مانید با خوراکیها، بدون این که حتی یک نفر را بشناسید. اگر بخواهید منتظر بمانید تا بالاخره میزبان بیاید و شما را به چند نفری معرفی کند، احتمالا دست آخرتنها فرصت آشنایی با همان خوراکیها را می یابید و بس! زمانه عوض شده است. مردم انتظار دارند شما خودتان با دیگران بجوشید، خود را معرفی کنید، و برای آشنا شدن با دیگران سر صحبت را باز کنید.

به یاد بیاورید که حتی دوست صمیمی تان زمانی یک غریبه محسوب می شد. سراغ کسی بروید و خود را به او معرفی کنید. دست خود را به سویش دراز کنید، به چشمانش نگاه کنید، و با لبخند بگویید: « سلام، اسم من ….. است. از آشنایی با شما بسیار خوشحالم. »

 

به جمع ها و گروه ها ملحق شوید

اگر به جمع ها و گروه های جدید ملحق شوید، به راحتی می توانید دایره ارتباطی خود را گسترده تر کنید و افرادِ جدید را پیدا کنید تا با آنها گفت و گو داشته باشید تا هم ترسِ تان از حرف زدن با غریبه ها بریزد و هم تمرینی باشد و بتوانید مهارتِ صحبت کردن خود را بالا ببرید.

 

 

 

 

 

3. گفت و گو تان را با اظهار نظرِ سوالی شروع کنید و حرف زدن تان را پیش ببرید

صحبت کردن

همیشه این طور تصور کنید که کسی را برای شام به خانه تان دعوت کرده اید و در مقام یک میزبان، وظیفه ی شماست که مراقب باشید مهمانِ تان تا حد امکان در آسایش باشد. وقتی که شما وارد یک مهمانی یا گردهمایی می شوید، کسی را پیدا کنید تا با او هم صحبت شوید. همیشه راحت تر است که یک فرد را به صحبت بگیرید تا این که وارد صحبت جمع شوید. بنابراین، سعی کنید در میان جمع چشمتان به دنبال فردی پذیرا باشد. فردی پذیرا به شمار می آید که گهگاه به شما نگاه می کند، به طور جدی در هیچ گفت و گو دیگری دخیل نیست، و مشغول به کار دیگری نیز به نظر نمی رسد، مثلا روزنامه نمی خواند یا با کامپیوتر کار نمی کند. فردی واجد شرایط است که تنهاست، چیزی می خورد، یا سر میزی تنها نشسته است، یا در سالن بدون هیچ همراهی این ور و آن ور می رود. این جور آدمها معمولا از آن دسته اند که منتظر میشوند کسی به سراغشان بیاید و با آنها صحبت کند. به من اعتماد کنید؛ من از این جور آدم ها را زیاد دیده ام – آنها معمولا باهوش، جالب، پذیرا، و غالبا خجالتی اند. اگر به سراغشان بروید و سر صحبت را با آنها باز کنید، به شما مثل یک ناجی نگاه می کنند.

 

این نکته را آویزه ی گوشتان کنید که هر وقت وارد یک جمع می شوید، اطراف را زیر نظر بگیرید. حالا هر موقعیتی که باشد یک جلسه، مهمانی، مجلسِ عروسی، ضیافت رسمی، یا یک بازدید خانوادگی، هر چه که باشد غالبأ کسی پیدا می شود که تنها در گوشه ای ایستاده، یا سریک میز نشسته باشد. معطل نکنید؛ چشم به چشمانش بیندازید و اولین لبخند را شما تحویل او بدهید. جواب لبخند خود را دریافت خواهید کرد و به طرف مقابل آرامش خواهید بخشید، درست مثل یک میزبان خوب! دیگران به پاداش این رفتار شما برایتان نقش یک شنونده ی خوب را بازی می کنند و این فرصت را به شما میدهند که مواردی را که برای سر صحبت بازکردن (صحبت گشایی) آموخته اید امتحان کنید.

 

 

 

آغاز گفت و گو به کمک اظهارنظر

برای باز کردن سرِ صحبت می توانید از اظهارنظر کردنِ درست استفاده کنید. برخی اظهارنظرها با پرسشی که در پی دارند نیز می توانند جریان گفت و گو را مداوم نگه دارند. هرگز از جملات اظهاری به تنهایی استفاده نکنید. استفاده از اظهارنظر به تنهایی مثل آن است که توپی را با چشمان بسته پرتاب کنیم، بدون این که بدانیم کجا به زمین می خورد، یا آیا اصلاً به سمت ما باز می گردد یا خیر. به طور مثال، یک جمله ی هیجانی مثل « عجب ماشین محشری دارید » یا این که « واقعا شامِ خیلی خوبی بود »؛ اینها می توانند نوعی دعوت غیرمستقیم به گفت و گو باشد.

 

به جملاتِ زیر دقت کنید،نمونه هایی از اظهارنظر کردن است.این نمونه ها ذهنِ تان را باز می کند تا اظهارنظرهای سوالی و خوبی داشته باشید.

 

– چه روز خوبی. شما معمولا کدام فصل سال رابیشتر می پسندید؟

– من واقعا تحت تأثیر آن فیلم قرار گرفتم. شما هم خوشتان آمد؟ چرا؟

– رستوران فوق العاده ای است. شما از چه جور رستوران هایی خوشتان می آید؟

– کنفرانس بسیار خوبی بود! نظرتان دربارهِ جلساتی از آن که در آنها حضور داشتید چیست؟ من هفته ی پیش غایب بودم. چه مباحثی را از دست داده ام؟

– برنامه ی بعد از ناهار جالب بود. نظر شما چیست؟

– به نظر می رسد درست بعد از یک انتخابات، رقابت برای انتخابات بعدی آغاز می شود. این طور نیست؟

 

 

 

 

 

4. هوشمندانه سوال کنید

 

وقتی سؤالی می پرسید که جواب آن توضیحی است، طرف مقابل می تواند هرطور می خواهد. طولانی یا کوتاه – جواب دهد. چنین سؤال هایی پاسخی بیش از یک جواب ساده ی آری یا نه، می طلبد. طرف صحبت شما خود تا هرجا که احساس آسودگی کند به آن جواب می دهد. چنین سؤالاتی در مقابل همکاران،کودکان، همسایگان، فامیل، دوستان، و برای باز کردن باب آشنایی با غریبه ها مناسب است. راه پرسیدن سؤالات توضیحی موفقیت آمیز، این است که سؤال خود را درست انتخاب کنیم و اگر نیاز است آن را با سؤال دیگری تکمیل کنیم. به طور مثال، سخت ترین کسی که بشود او را به حرف گرفت را تصور کنید: بچه های مدرسه ای. بچه ها صحبت کردن را سخت پیش می برند، به نظر می آید که انتخاب آنها برای هم صحبتی، اصلاً مناسب نیست. به مثال زیر توجه کنید:

وقتی بچه ها از مدرسه می رسند و از در وارد می شوند، می پرسم، امروز در مدرسه چه خبرها بود؟ چنان که معمول است می گویند، خوب بود. به جای این که این گفت و گو را تمام شده فرض کنم، سؤال دیگری پیش می کشم، کدام قسمتش بهتر بود؟ پسر دبیرستانی ام معمولا می گوید، نمی دانم. به چشم هایش نگاه می کنم و می گویم، جداً؟، تعریف کن کدام کلاس امروزت خیلی خوش گذشت. کمی فکر می کند و می گوید، علوم. و من می پرسم، چه چیز جالبی داشت که خوشت آمد؟ او توصیف مفصلی از آزمایشی که انجام داده اند می دهد و با هم درباره اش صحبت می کنیم.

 

سخن آخر این که سؤال را باید به طور تشریحی طرح کنید و نشان دهید به صحبت های طرف مقابل علاقه مندید.

 

برخی سؤالات تشریحی

– توصیف کن ببینم…

– برایم بگو که….

– چه طور شد که…

– به نظرت… چه طور می آمد؟

– از کجا به این تصمیم رسیدی که…؟

– چرا؟

 

 

بیشتر پرس وجو کنید

در اولین روز هر هفته، در همه ی دفاتر کار و اداره ها، افراد از هم می پرسند، آخرهفته خوش گذشت؟ این سؤال غالبا یک جواب خیلی کوتاه دارد، خوب بود. به شما چه طور؟ خوش گذشت؟ و معمولا قبل از این که جواب از دهان طرف بیرون بیاید، شما از او دور شده اید. و این یعنی شما چندان هم اشتیاقی به شنیدن جواب او نداشته اید و فقط در ادامه ی سلامِ تان، به عنوان تعارف، آن را افزوده اید. آخر هفته خوش گذشت؟ امروز کار چه طور بود؟ حالتان چه طور است؟ این احوالپرسی های روزمره تنها راههایی گوناگون برای سلام کردن تلقی می شوند و تقریباً همه جای دنیا چنین سؤالاتی نوعی تعارف و خوشامدگویی به شمار می آیند و نه نوعی پرسش.

هروقت که گفت و گویی را با یک سؤال آغاز می کنید، خود را آماده سازید تا سؤالات بیشتری بپرسید و عمیق تر به موضوع بپردازید، به این نحو، طرف مقابلتان می فهمد که شما مشتاقید بیشتر بشنوید. وقتی بیشتر پیگیر می شوید، یعنی واقعا خواهانِ یک گفت و گو هستید.

 

 

 

 

 

5. چگونه دیگران را آماده گوش دادن کنیم

صحبت کردن

هر بچه ای می داند وقتی باک اتومبیل پر باشد، بنزین بیشتری نمی توانید به آن اضافه کنید. بنزین از دریچه باک به روی زمینِ زیر پایتان می ریزد. به همین شکل کسی که با شما حرف می زند معمولا ذهنش پر از چیزها و مطالب دیگر است. ممکن است نگرانی های مختلف داشته باشد. اگر بخواهید عقاید و نظرات خود را با چنین شخصی در میان بگذارید، نمی تواند مطالب شما را بگیرد. اگر می خواهید حرفی به کسی بزنید، ابتدا ذهن او را خالی کنید. اگر می خواهید به یک باکِ پر بنزین بزنید، ابتدا باک را خالی کنید.

 

ابتدا باک را خالی کنید

اگر می خواهید دیگران به حرف های شما گوش دهند، ابتدا به دیگران اجازه بدهید حرفهای خودشان را بزنند، صبر کنید تا ذهنشان خالی شود. وقتی مطمئن شدید باک آنها به اندازه کافی خالی است، حرفهایتان را با آنها در میان بگذارید.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید :

من به شخص خودم اگر این مفاهیم به صورت صوتی بود خیلی بهتر متوجه میشدم و خیلی لذت می بردم
باتشکر

سلام. تا چند وقت دیگه این موارد را هم به صورت صوتی و هم به صورت تصویری اضافه می‌کنیم. مرسی از نظرتون

سلام تشکر بابت مطلبتون واقعا خیلی موثر بود، فقط به چیز میخواستم بگم اینه که مطلبتون خیلی سنگین بود رعایت کردن این نکات در گفتگو خیلی طاقت فرساست چون همیشه باید ب این فکر کنیم ک چه حرفیو کجا و چطوری بزنیم اینطوری ذهنمون فقط درگیر اینه ک خوب حرف زدم نزدم، کجارو رعایت کردم، طرف خوشش اومد نیومد،
در این صورت هیچ لذتی از مکالمه نمیبریم.
یه راه حلی هم واسه اینکه چجوری و از کجا شروع کنیم ب رعایت اینها میگفتین، چون خودتون میدونید رعایت کردن این همه نکته باهم خیلی سخته

سلام به شما دوست عزیز و مرسی بابت نظر ارزشمندی که گذاشتید. کاملا درست می‌فرمایید اما خب برای رسیدن به هر هدفی نیاز به تلاش هست و حرف زدن و گفتگو هم همینطوره و یه مدتی باید تلاش کنیم تا این موارد را یاد بگیریم اما اگر مطالب راحت‌تری را پیدا کردیم حتما در اختیار شما دوستان خوب و عزیز می‌گذاریم.

سلام ممنون از اطلاعات کاربردیتون ..
چطوری می تونیم خلاصه حرف بزنیم
و با کوتاه ترین جمله منطورمون رو به طرف مقابل برسونیم ؟

اگه کتاب سایت یا اطلاعاتی داریدممنون میشم بفرمایید.

سلام. خواهش می‌کنم. مرسی از توجه شما. ان‌شالله در ادامه آموزشاتی در این باب توی سایت میزاریم.

سلام مطالب شما خیلی خوب است. فقط من ۱ سوال دارم. اگر در مجلسی بروی که کسی شنا رو نمی شناسند و همه با کسی در حال صحبت کردن هست و هیچ کس تنها نیست که بری و با او گفت و گو کنی.
در اینجا من باید چیکار کنم؟؟

سلام٬ بسیار ممنونم از شما. در چنین مواقعی باید کمی صبر کرد تا دیگران فرصتی پیدا بشه تا با کسی شروع به صحبت کنیم و باید مطمئن باشیم که چنین فرصتی ایجاد میشه برامون.

سلام مطالب شما عالیه. ولی اگر در مجلس هرکس دارد با کسی صحبت میکندو کسی تنها نیست که بری با اون صحبت کنی.
در اینجا باید چه کرد؟؟

سلام٬ خواهش می‌کنم. در چنین مواقعی کمی صبر می‌کنیم تا چنین فرصتی پیدا بشه و منتظر می‌مونیم ولی باید ناامید نشویم و مطمئن باشیم که چنین فرصتی پیش میاد برامون.

سلام..
من اصلا نمیدونم چیا باید بپرسم هیچی به ذهنم نمیرسه یا اینکه سریع بحث تموم میشه..یا چیزی ب ذهنم نمیرسه برای تعریف کردن از دیگران خیلی سخته برام ارتباط با دیگران

whatsapp